Liceum Policyjne CKZiU
im. H. Cegielskiego w Środzie Wlkp.

policja Środa Wielkopolska Logo LO Policyjne policja Środa Wilkp - inicjatywy

V TURNIEJ KLAS POLICYJNYCH WOJ. WIELKOPOLSKIEGO IM. ASP. JANA KUBIAKA

20 kwietnia 2018 r. na terenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie rozpoczął się V Turniej Klas Policyjnych Województwa Wielkopolskiego im. asp. Jana Kubiaka. Turniej miał nie tylko charakter sportowej rywalizacji. Był przede wszystkim wyrazem pamięci o funkcjonariuszach Policji Państwowych, więźniach Ostaszkowa, pomordowanych w 1940 r. Pamięć o nich uczcili zaproszeni goście, policjanci oraz uczniowie klas policyjnych – w tym uczniowie CKZiU w Środzie Wlkp. Alan Wiśniewski III LOP, Magdalena Kobusińska i Daniel Piasecki II LOP.
Podczas Apelu Poległych, uczniowie ZSP nr 2 w Jarocinie przypomnieli losy funkcjonariuszy Policji Państwowej po wybuchu II wojny światowej, odczytali listę policjantów z powiatu jarocińskiego zamordowanych w Kalininie oraz przedstawili sylwetkę asp. Jana Kubiaka - patrona Turnieju. Uczniowie przygotowali także inscenizację przedstawiającą losy polskich funkcjonariuszy Policji po 17 września 1939 roku.
Turniej, który w tym roku odbył się w formule dwudniowej, rozpoczął się w sali sportowej. Trzyosobowe zespoły z 21 szkół rywalizowały między sobą w trzech konkurencjach: rzucie granatem, pierwszej pomocy oraz na torze przeszkód. Czwarta konkurencja – strzelanie odbyła się w strzelnicy Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie.
Po zakończeniu tych konkurencji uczestnicy udali się do Żerkowa, gdzie czekało na nich ognisko. W oczekiwaniu na rozpoczęcie piątej konkurencji – nocnego toru przeszkód, uczniowie i ich opiekunowie mogli skorzystać z kręgielni.
O godz. 21.00 do ostatniej konkurencji, przystąpiła pierwsza drużyna. Ostatnia zeszła z trasy o godz. 1.15. zawodnicy za zadanie mieli pokonać trasę w jak najkrótszym czasie. Podczas jej pokonywania mieli do wykonania siedem zadań, m.in. strzelanie do celu w ciemnościach, przeciąganie się na linie, układanie specjalnie przygotowanych puzzli, czołganie pod linkami.

Wręczenie nagród zwycięzcom odbyło się 21 kwietnia.
Końcowa rywalizacja turnieju przedstawiała się następująco:
I. Technikum nr 2 w Kaliszu w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu
II. Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących we Wrześni
III. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie
XIV. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Środzie Wlkp.

Duże zdjęcie

/E. Szarzyńska/