Liceum Policyjne CKZiU
im. H. Cegielskiego w Środzie Wlkp.

policja Środa Wielkopolska Logo LO Policyjne policja Środa Wilkp - inicjatywy

WARSZTATY W RAMACH KONKURSU „POLICJANCI W SŁUŻBIE HISTORII”

W dniu 9 marca 2018 r. w Oddziale IPN w Poznaniu odbyły się warsztaty historyczne do drugiej edycji konkursu „Policjanci w służbie historii”.
Ogólnopolski konkurs jest adresowany do uczniów klas policyjnych w ramach współpracy Instytutu Pamięci Narodowej z Komendą Główną Policji. Jego celem jest zainteresowanie uczniów najnowszą historią Polski ze szczególnym uwzględnieniem historii Policji w czasie II Rzeczpospolitej i II wojny światowej oraz jej wkładu w odzyskanie przez Polskę niepodległości i odbudowy Państwa Polskiego.
Do udziału w warsztatach zakwalifikowały się dwa zespoły z CKZiU w Środzie Wlkp.: Paula Stanisławiak, Klaudia Banaszak, Weronika Serafiniak z klasy II LOP pod kierunkiem pani Beaty Kuropki oraz Klaudia Jakóbczak, Magdalena Mrozik, Łucja Deska z klasy I TEK pod kierunkiem pani Ewy Szarzyńskiej i pani Agnieszki Hibner nauczyciela historii.
W programie warsztatów, które zgromadziły przedstawicieli klas policyjnych z terenu całego województwa znalazły się wykłady dotyczące historii Policji w powiecie jarocińskim, międzychodzkim i słupeckim oraz prelekcja zaproszonego gościa z Gruzji. Aspekty pracy historyka – pozyskiwanie informacji źródłowych, docieranie do poszukiwanych materiałów historycznych, analiza i weryfikacja źródeł historycznych przedstawił Piotr Orzechowski – pracownik IPN w Poznaniu. W arkana sztuki filmowej wprowadziły młodzież reżyser i scenarzystka Anna Piasek – Bosacka oraz dr Małgorzata Kołodziejczak z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza.
Warsztaty są przygotowaniem do konkursu „Policjanci w służbie historii „ podczas, którego uczniowie będą mieli za zadanie opisać miejsca pamięci związane z policją w swojej miejscowości, przygotować 3-minutowy film oraz poprowadzić lekcję w swojej szkole na temat lokalnego bohatera – policjanta.

Duże zdjęcie

/E. Szarzyńska/