CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO
w Środzie Wielkopolskiej

godło Dzieci są naszym najcenniejszym darem, a Szkoła jest dla Nich, a nie One dla Szkoły. Einstein godło
BIP Fundusze Unijne Szkolne Koło LOP LO Policyjne Radio HIPEK

LO dla dorosłych

Informacje

NASI PRACODAWCY       

Praktyki

SZKOŁY PARTNERSKIE       

WSB

NASI PARTNERZY

[Rozmiar: 4519 bajtów]
[Rozmiar: 14037 bajtów] [Rozmiar: 1873 bajtów] [Rozmiar: 6707 bajtów] szablewski (6 kB)


Tomek i Marcin na praktykach w Niemczech

Praktyki w Niemczech

Erasmus+ z SILS

Z SILSem na Cypr

Tomek i Marcin na praktykach w Niemczech

W ramach Polsko – Niemieckiej współpracy młodzieży nasi uczniowie Tomasz Hut i Marcin Wizła odbywają miesięczną praktykę w niemieckim hotelu w Turyngii (Waldhotel Berghof w Luisenthal). Tomek i Marcin wykonują wszystkie obowiązki wraz z pracownikami tego przedsiębiorstwa. Zdobywają doświadczenie w obsłudze hotelu a przede wszystkim poznają tajniki hotelowej kuchni. Na fb szkoły znajdziecie bieżące informacje oraz zdjęcia z wyjazdu chłopaków. Praktyka Marcina i Tomka to początek współpracy naszej szkoły z firmą Siegmundsburger Haus Werraquelle GmbH. Uczniowie klas gastronomicznych i hotelarskich w kolejnym roku szkolnym będą mieli możliwość odbycia swojej praktyki w niemieckich hotelach.

GALERIA:

Praktyki w Niemczech

W ramach Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży dwóch uczniów czwartej klasy technikum żywienia i usług gastronomicznych 23 listopada 2017 wyjedzie na miesiąc praktyk do Turyngii. Będą doskonalić swoje umiejętności zawodowe. Będzie to projekt pilotażowy rozpoczynający naszą współpracę z dr Manfredem Müllerem, zajmującym się zarządzaniem projektami Erasmus+. Rozmowy przygotowawcze odbyły się w Siegmundsburger Haus Werraquelle. Przedsiębiorstwo to zajmuje się projektami od 2006 roku, współpracując z polskimi i węgierskimi szkołami. Podczas wizyty omówiliśmy przebieg i cel praktyk oraz odwiedziliśmy hotele i restauracje w Turyngii (Eisenach, Scheibe-Alsbach), w których uczniowie będą realizowali praktyki. Takie rozwiązanie pozwoli naszym uczniom na zdobycie dodatkowych doświadczeń oraz umiejętności na europejskim rynku pracy. Docelowo w ciągu trzech najbliższych lat 30 osób z naszej szkoły będzie mogło skorzystać z takiej formy nauki.

GALERIA:

Erasmus+ z SILS

Uczniowie naszej szkoły: Marta Matela, Daria Hedzielska, Kamil Nawrot oraz Szymon Gołębiewski uczestniczyli w wymianie międzynarodowej w ramach Erasmus+. Celem projektu było rozwijanie kompetencji komunikacyjnych oraz pokazanie metod komunikacji poprzez narzędzie video. Wymiana odbyła się między 16 a 23 listopada 2016 roku w Folwarku Konnym w Hermanowie i zebrała 42 młode osoby w tym 6 liderów młodzieżowych z Cypru, Włoch, Rumunii, Hiszpanii, Słowacji i Polski. Serdecznie dziękujemy panu Jędrzejowi Janiakowi ze Stowarzyszenia SILS za umożliwienie nam uczestnictwa w tym projekcie.

Więcej informacji na stronie ==>SILS.

Z SILSem na Cypr

Cypr w środku zimy? To brzmi jak bajka, a jest na wyciągnięcie ręki. Właśnie skończyła się kolejna wymiana młodzieżowa w ramach Erasmus+, w której udział wzięła uczennica średzkiego Hipolita. Wszystko dzięki Stowarzyszeniu inicjatyw lokalnych społeczności SILS.

W styczniu odbyła się kolejna wymiana a młodzieżowa zorganizowana przez SILS, pt.: „Sport your mind”, tym razem na Cyprze. Podczas wyjazdów odbywają się warsztaty, których celem jest pokazanie uczestnikom z różnych krajów na czym polega integracja europejska w praktyce. Okazuje się, że młodzi ludzie na całym kontynencie mają podobne problemy, podobnie spędzają czas, a ich zainteresowania są zbliżone. Poza tym jest to świetna okazja, żeby zawrzeć nowe znajomości, które przetrwają lata.

Nowe horyzonty

W styczniowej wymianie udział wzięła Sandra Staniszewska ze średzkiego Hipolita. – „O naborze dowiedziałam się z profilu Centrum Edukacji Językowej na Facebook-u. Wystarczyło przesłać zgłoszenie” – mówi Sandra. Centrum Edukacji Językowej jest prowadzone przez SILS.
– „W wymianie młodzieżowej udział może wziąć każdy między 18, a 30 rokiem życia” – tłumaczy Jędrzej Janiak, prezes SILS. – „Jednym z podstawowych warunków jest znajomość języka angielskiego w stopniu umożliwiającym komunikację” – dodaje.
– „Erasmus+ to dla mnie ogromna szansa własnego rozwoju i poznania wspaniałych ludzi z Rumunii, Bułgarii, Polski, Węgier, Hiszpanii, Cypru, Grecji, Belgii i Słowacji. Wymiana uświadomiła mi jak wiele można się nauczyć przez wspólne działanie, tworzenie, współpracę. Uczenie to nie tylko siedzenie w ławce. Wyjazd poszerzył moje horyzonty i całkowicie zmienił sposób patrzenia na świat” – mówi Sandra. – „Poza ciekawymi warsztatami, które trwały całe dnie, mieliśmy okazję zwiedzić wyspę i poznać ciekawe i piękne zakątki tego miejsca” – dodaje. – „W tym roku odbędą się jeszcze wymiany do Londynu i na Cypr. Na kolejne lata planujemy Grecję i Rumunię” – podkreśla Jędrzej Janiak. – „Sami również wystąpimy jako organizacja, która ugości międzynarodową wymianę w Polsce” – dodaje. O kolejnych naborach można dowiedzieć się z profilu Centrum Edukacji Językowej na Facebook-u – tam znajdują się najbardziej aktualne informacje.

O SILS

Stowarzyszenie na rzecz inicjatyw lokalnych społeczności SILS to organizacja, która powstała, żeby aktywizować młodzież na terenach wiejskich i wiejsko-miejskich. Przy współpracy z lokalnymi szkołami, jednostkami samorządu terytorialnego i innymi organizacjami SILS tworzy i realizuje programy edukacji innej niż formalna, podczas których młodzież uczy się skutecznej komunikacji, przedsiębiorczości i nabywa nowe umiejętności społeczne.
Stowarzyszenie prowadzi również szkołę językową – Centrum Edukacji Językowej. W Środzie Wielkopolskiej.
– „Naszym priorytetem jest podnoszenie samooceny wśród polskiej młodzieży i pokazanie im, że są bardzo wartościowi. Niestety często nie zdają sobie z tego sprawy” – podkreśla Jędrzej Janiak.GALERIA: