CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO
w Środzie Wielkopolskiej

godło Dzieci są naszym najcenniejszym darem, a Szkoła jest dla Nich, a nie One dla Szkoły. Einstein godło
BIP Fundusze Unijne Szkolne Koło LOP LO Policyjne Radio HIPEK

LO dla dorosłych

Informacje

NASI PRACODAWCY       

Praktyki

SZKOŁY PARTNERSKIE       

WSB

NASI PARTNERZY

[Rozmiar: 4519 bajtów]
[Rozmiar: 14037 bajtów] [Rozmiar: 1873 bajtów] [Rozmiar: 6707 bajtów] szablewski (6 kB)


KOMÓRKOMANIA
Finał RADOSNEJ PACZKI w Hipolicie
Wolontariat - praca, służba czy rola?, czyli święto wolontariuszy w Centrum
RADOSNA PACZKA w Hipolicie
MŁODA KREW RATUJE ZYCIE
Dni Honorowego Krwiodawstwa w PCK
Zostań dawcą szpiku
I Ty możesz pomagać – spotkanie z Przedstawicielami Stowarzyszenia Hospicjum im. Piotra Króla
Zapalmy znicz pamięci, czyli lekcja historii na średzkim cmentarzu
Zbiórka przed Kolegiatą - dziękujemy:)

KOMÓRKOMANIA

Dnia 15 grudnia 2017r., w naszej szkole przeprowadziliśmy akcję KOMÓRKOMANIA zorganizowaną przez fundację DKMS. Tego dnia każdy pełnoletni uczeń mógł zarejestrować się, jako potencjalny dawca szpiku. Jest to, bardzo ważna i odważna decyzja. Dzięki temu, że będziemy zarejestrowani w bazie dawców szpiku możemy uratować życie innej osobie, chorującej na nowotwór krwi. Na znalezienie genetycznego bliźniaka liczy w naszej szkole aż 25 uczniów, którzy tego dnia przystąpili do rejestracji (nie licząc tych osób, które są już zarejestrowane). Świadczy to, o dużej empatii i chęci niesienia pomocy potrzebującym.

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM, KTÓRZY SKORZYSTALI Z OKAZJI I CHCĄC PODZIELIC SIĘ CZĄSTKĄ SIEBIE DOKONALI REJESTRACJI.

Pamiętajcie: "Jako Dawca komórek macierzystych dajesz choremu najcenniejszy dar - szansę by żyć". (DKMS)

DZIĘKUJEMY wolontariuszom: Karinie Juskowiak, Marcelowi Lemiszewskiemu, Mateuszowi Nowickiemu, Paulinie Szczepańskiej, Weronice Nowak oraz Ewelinie Zimowskiej za pracę i zaangażowanie w przeprowadzeniu akcji.

Przypominamy też, że każdy z nas, w każdej chwili może zarejestrować się, jako potencjalny dawca szpiku indywidualnie. Wystarczy zgłosić się do fundacji DKMS. Więcej informacji znaleźć możecie na stronie: https://www.dkms.pl/pl/zostan-dawca

/M.Kawicka/S.Kawicki/E.Kubiak/

Finał RADOSNEJ PACZKI w Hipolicie

Już po raz czwarty w naszej szkole odbyła się akcja Radosna Paczka w Hipolicie. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w tę akcję i przekazali dar serca, by pomóc tym, którzy tego potrzebują.
20 grudnia wychowawcy przekazali zebrane dary potrzebującym rodzinom. Zaskoczenie na widok ogromnej ilości paczek było duże. Taka też była wdzięczność obdarowanych, którzy uznali to za piękny dar i dziękują z całego serca wszystkim osobom, które zaangażowały się w tę akcję.
"Dzięki tym produktom wszyscy spędzimy świąteczny czas w spokojniej i rodzinnej atmosferze!"
Jeszcze raz dziękujemy za zaangażowanie w akcję.

/A. Karbowiak, R. Mikołajczak/

Wolontariat - praca, służba czy rola?, czyli święto wolontariuszy w Centrum

Wzorem lat ubiegłych uczniowie Centrum pokazali swoją dobroć, empatię i zrozumienie dla potrzeb drugiego człowieka biorąc udział w Akcji zorganizowanej przez Ośrodek Pomocy Społecznej - Radosna paczka. Pomaganie to wielka rzecz - te słowa padły podczas obchodów III Powiatowego Dnia Wolontariatu, który odbył się z inicjatywy wolontariuszy z CKZiU, 14 grudnia 2017r.

Prowadząca spotkanie - Angelika Tomaszewska z 4TSH- nakreśliła główny jego zamysł i cel, którym było stworzenie przestrzeni do dyskusji na temat roli wolontariuszy w sferze aktywności prospołecznej, zresztą na ten temat mówiła także, otwierająca obchody, p. Maria Stępień – vice - dyrektor szkoły.

Altruizm i tytaniczna wręcz praca uczniów – młodych wolontariuszy, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie (LO ze Środy Wlkp, Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Zintegrowanymi, Zespół Szkół ze Sulęcinka i Szkoła Podstawowa z Zaniemyśla) przełożyło się na pomoc konkretnej osobie, Wiktorowi, podopiecznemu Fundacji Pomagosie. Oprócz wolontariuszy, akcję Nakrętki dla Wiktora, wsparła Decora, (która na licytacje przekazała także liczne gadżety ) zaś Polonia Środa podarowała naszemu honorowemu gościowi piłkę z podpisami zawodników. Wiktor otrzymał także mikołajkowy prezent z rąk kierownika Pływalni - p. Z. Strugarka.

Zaproszeni goście: Burmistrz Miasta Środa Wlkp - p. W. Ziętkowski, dyrektor OPS - p. D. Wieczorek, Przedstawiciel PCPR - p. J. Wojciechowski, p. B. Król ze Stowarzyszenia Hospicjum im. Piotra Króla oraz p. M. Staszak z Fundacji Pomagosie skierowali wiele ciepłych słów do młodych wolontariuszy, którym potrzeby drugiego człowieka nie są obojętne. Podkreślono rolę wolontariatu w przekazywaniu sensu człowieczeństwa w pomocy innym, bo nie da się ograniczyć działalności wolontariuszy tylko do działań charytatywnych czy pomocowych.

Z wygłoszonych przemówień jasno wynikało, że wolontariat stanowi alternatywę dla bezideowości, uczy, daje satysfakcje i wzbogaca o nowe doświadczenia.

Na nieco inny wymiar pracy wolontariackiej zwróciła uwagę p. B. Langner- mówiła bowiem o trudnej doli niechcianych czworonogów i ich egzystencji w średzkim schronisku .Tam również potrzebni są wolontariusze, podkreślała prelegentka.

Podsumowania rozważań o istocie szkolnego wolontariatu dokonała p. J. Grzelak - przedstawiciel Starostwa Powiatowego.

Podczas przerwy kawowej przedstawicielka Fundacji Pomagosie prowadziła licytację przysłowiowych cegiełek - fantów przekazanych przez obecnych na imprezie darczyńców. Dochód z licytacji został przekazany na wcześniej wspomniany cel.

Podczas przerwy kawowej można było delektować się ciastem upieczonym między innymi przez uczennice Centrum, pod kierunkiem p. E. Bodylskiej.

Ostatnim punktem obchodów III Powiatowego Dnia Wolontariatu był koncert Razem możemy więcej. Zaprezentowali się uczniowie z przybyłych szkół i był to szczególnie miły dar dla przybyłych na naszą imprezę seniorów ze Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Patronat honorowy nad imprezą objęli: Starosta Powiatu Średzkiego - p. Marcin Bednarz oraz Burmistrz Miasta Środa Wielkopolska - p. Wojciech Ziętkowski.

/B. Gierczyńska/

RADOSNA PACZKA w Hipolicie

Wzorem lat ubiegłych uczniowie Centrum pokazali swoją dobroć, empatię i zrozumienie dla potrzeb drugiego człowieka biorąc udział w Akcji zorganizowanej przez Ośrodek Pomocy Społecznej - Radosna paczka.

W dwie, kolejne soboty, 9 i 16 grudnia br., uczniowie klas 2TLE (Kinga Grześkowiak, Julita Jujka, Dominika Kucharska, Marietta Gabrysiak, Paulina Wiatr, Natalia Czaplicka) 2TL (Weronika Kaczmarek, Weronika Barczak, Dominika Michałowicz, Piotr Kajdasz, Oliwia Jasiak, Jakub Draszkiewicz, Weronika Lewicka) 1TG (Weronika Ogińska, Natalia Bandosz) w markecie Biedronka zbierały produkty spożywcze dla potrzebujących.

/B. Gierczyńska, L. Kasprzak/

MŁODA KREW RATUJE ZYCIE

W tym roku nasza szkoła przystąpiła do XV edycji Turnieju, Młoda Krew Ratuje Życie’’ organizowanym przez Zarząd Główny PCK.

Celem Turnieju jest propagowanie honorowego krwiodawstwa wśród młodzieży. Turniej skierowano do szkół średnich i studentów. Wygra ta szkoła, która odda najwięcej krwi w przeliczeniu na jednego ucznia. Dlatego zwracamy się do wszystkich krwiodawców, aby systematycznie oddawali krew w czasie akcji szkolnych i indywidualnie. Informacje o oddaniu krwi prosimy zgłaszać do opiekunów HDK KROPELKA działającego w naszej szkole.

W związku z Turniejem planujemy w każdym miesiącu zorganizować szkolną akcję honorowego krwiodawstwa. Terminy szkolnych akcji to:

Listopad- 22

Grudzień- 20

Styczeń- 17

Luty- 7

Marzec- 14 i 16

Kwiecień- 18 i 20

Maj- 23 i 25

Czerwiec- 13 i 15

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM!

/E. Kubiak/

Dni Honorowego Krwiodawstwa w PCK

W dniach 22-26 listopada obchodzone są dni Honorowego Krwiodawstwa w PCK.W związku z tym 22 listopada nasi KROPELKOWI krwiodawcy udali się do średzkiego szpitala, aby w punkcie krwiodawstwa honorowo oddać krew. Krew oddało 15 krwiodawców. SERDECZNIE WSZYSTKIM DZIĘKUJEMY!

Przypominamy, że honorowo oddać można w każdą środę i każdy piątek w średzkim szpitalu. Wszystkich krwiodawców, którzy oddają honorowo krew prosimy o kontakt z Sebastianem Kawickim i Elżbietą Kubiak. Następną akcję planujemy 17 i 19 stycznia.

/E. Kubiak/

Zostań dawcą szpiku

I Ty możesz pomagać – spotkanie z Przedstawicielami Stowarzyszenia Hospicjum im. Piotra Króla

Po raz kolejny gościliśmy podczas Tygodnia Kultury przedstawicielki Stowarzyszenia Hospicjum im. Piotra Króla – panie Wiesławę Łechtańską i Lucynę Juszkis. W spotkaniach uczestniczyli uczniowie klas 1THG, 1TL, 1TI, 1TEL.
Podczas spotkania uczniowie poznali historię powołania Stowarzyszenia, dowiedzieli się jakie są zasady pozyskiwania funduszy oraz na jakim etapie jest obecnie budowa hospicjum.
Panie zapoznały uczniów z różnorodnością podejmowanych działań i rolą wolontariuszy, także szkolnych, w tych przedsięwzięciach. Uczniowie mogli usłyszeć o akcjach: Głosy dla Hospicjum, Pola Nadziei, Bieg Nadziei oraz obejrzeć zdjęcia dokumentujące te wydarzenia.
Panie zwracały uwagę na to, że praca wolontariacka to nie tylko dawanie, to także branie, rozwijanie siebie, swojej odpowiedzialności, wrażliwości na potrzeby innych, podnoszenie poczucia własnej wartości. Na zakończenie spotkania prowadząca zachęcała do angażowania się w szkolne działania wolontariatu oraz przekazywanie 1% (rodzice, znajomi) na rzecz stowarzyszenia.

/A. Karbowiak, R. Mikołajczak/

Zapalmy znicz pamięci, czyli lekcja historii na średzkim cmentarzu

Wolontariusze z Centrum wyszli z inicjatywą uczczenia chwilą zadumy i pamięci tych spośród Średzian i mieszkańców gminy, którzy zapisali się w historii Polski chlubnymi czynami.
Urzeczywistnieniem tej idei była peregrynacja po średzkiej nekropolii. Uczniowie klas: II TL i IV TSH zapalili znicze pamięci przy grobach średzkich powstańców - uczestników Powstania Wielkopolskiego i Powstania Listopadowego. Uczestniczyli w swoistej lekcji historii słuchając o Średzianach- żołnierzach Armii Krajowej, o roli Ludwika Jażdżewskiego, Mieczysława Meisnera czy ks. Szamarzewskiego.
(Wolontariusze wraz z opiekunami koła dziękują klasom, które odpowiedziały na apel zakupując znicze.)

/B. Gierczyńska, L. Kasprzak/

Zbiórka przed Kolegiatą - dziękujemy:)

W sobotę 30 września i w niedzielę 1 października br. wolontariusze klas policyjnych wraz z członkami Stowarzyszenia Hospicjum im. Piotra Króla kwestowali przed Kościołem Kolegiackim w Środzie Wielkopolskiej. Podczas mszy świętych członkowie Stowarzyszenia przedstawiali postęp prac i cele, jakie stawia sobie Stowarzyszenie.
A oto słowa prezes Zarządu Stowarzyszenia pani Barbary Król:
Kochani,
wynik sobotnio-niedzielnej zbiórki przed Kolegiatą to 4.599,90 zł.
(...) Nie zawiedli nas nasi wolontariusze z klas policyjnych CKZiU – Ola Zandrowicz, Natalia Molska, Emila Piaseczna, Karolina Rozmiarek, Martyna Andrys, Agata Czajka, Patrycja Osińska, Klaudia Banaszak, Arek Wujek,, Daniel Piasecki, Kasia Pierzyńska, Łucja Deska, Nikola Szerszeń, Magda Toś, Zuzanna Surdyk, Patryk Mendyka i Alan Wiśniewski.

/A. Karbowiak, R. Mikołajczak/