CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO
w Środzie Wielkopolskiej

godło Dzieci są naszym najcenniejszym darem, a Szkoła jest dla Nich, a nie One dla Szkoły. Einstein godło
BIP Fundusze Unijne Szkolne Koło LOP LO Policyjne Radio HIPEK

LO dla dorosłych

Informacje

NASI PRACODAWCY       

Praktyki

SZKOŁY PARTNERSKIE       

WSB

NASI PARTNERZY

[Rozmiar: 4519 bajtów]
[Rozmiar: 14037 bajtów] [Rozmiar: 1873 bajtów] [Rozmiar: 6707 bajtów] szablewski (6 kB)

CENTRUM INFORMACJI MULTIMEDIALNEJ

AKTUALNOŚCI

Styczniowe Cogito
Książkę na styczeń poleca Agnieszka Grobarek z kl. 2 TLE - "Cichy wielbiciel" Olgi Rudnickiej
POLECAMY KSIĄZKĘ NA GRUDZIEŃ „Lokator do wynajęcia” – Iwona Banach
Grudniowy numer COGITO
Przystąpiliśmy do akcji CZYTAJ PL
Listopadowe Cogito
Ukryte tytuły
Biblioteka szkolna zaprasza
Ukryte tytuły
Konkurs czytelniczy
Tydzień głośnego czytania
Książka na październik: NIEBEZPIECZNE KŁAMSTWA - Becca Fitzpatrick
Październikowy numer Cogito dostępny w bibliotece szkolnej
Nowości w bibliotece szkolnej

CENTRUM INFORMACJI MULTIMEDIALNEJ ZAPRASZA!

Godziny pracy biblioteki

Exlibris wykorzystywany do oznaczania książek w bibliotece to praca konkursowa przygotowana przez Joannę Ławniczak

Zapraszamy do korzystania z naszej biblioteki. Oferujemy różnorodne źródła informacji (książki, czasopisma, kasety MC i VHS oraz multimedia). Tematyka gromadzonych materiałów jest bardzo szeroka ze względu na specyfikę szkoły. Obejmuje nie tylko dziedziny związane z nauczanymi przedmiotami, ale również literaturę piękną i zainteresowania czytelników. U nas otrzymasz najnowsze i najbardziej poszukiwane bestsellery. Biblioteka służy przede wszystkim nauczycielom, uczniom i pracownikom szkoły, pozostałe osoby mogą korzystać ze zbiorów wyłącznie na miejscu. Istnieje możliwość kopiowania potrzebnych materiałów w formie kserokopii. Udostępniamy również czytelnikom stanowiska komputerowe i korzystanie z Internetu. Corocznie biblioteka organizuje dla swoich czytelników szereg imprez, są to: wystawy, konkursy, wycieczki, kiermasze, spotkania z interesującymi ludźmi regionu.

Przyjdź, zobacz, skorzystaj!

Do biblioteki i CIM zapraszają nauczyciele-bibliotekarze Beata Kuropka i Karolina Napierała.

AKTUALNOŚCI

Styczniowe Cogito

W nowym numerze Cogito: „Inspirują mnie ludzie odważni i kreatywni” – wywiad z MS. Obsession. Rzecznik Praw Dziecka odpowiada na pytanie, czy rodzice mogą nie dać kasy na studia. Ważnym tematem w tym numerze jest również Studniówka 2018, czyli gdzie i z kim spędzają wyjątkową noc tegoroczni maturzyści. Dla miłośników literatury – rozmowa z Jay Asherem autorem „Światła”.. W strefie psyche – Jak mija ci czas? To, co robimy z czasem, jest wizytówką naszej osobowości. W numerze także: Jak zabłysnąć na Instagramie? Pomysł na siebie: Odkryj radość z rysowania i bądź zdyscyplinowany!

/K. Napierała/

Książkę na styczeń poleca Agnieszka Grobarek z kl. 2 TLE
"Cichy wielbiciel" Olgi Rudnickiej
to książka podejmująca temat stalkingu.

Główną bohaterką książki jest dwudziestopięcioletnia Julia, atrakcyjna blondynka, mieszkająca wraz z dwoma współlokatorkami na jednym z typowych blokowisk. Jest zwyczajną dziewczyną: skończyła studia, pracuje, jest w związku z Pawłem, którego kocha choć ze względu na jego charakter pracy, nie widują się zbyt często. Jedno wydarzenie przemienia jej życie w piekło. Będąc zupełnie tego nieświadoma, pada ofiarą tajemniczego wielbiciela.
A zaczyna się niewinnie– bukiet dwudziestu róż z wierszem Adama Asnyka, przysłany do jej miejsca pracy. Nieoczekiwanie pojawiają się SMS-y na jej służbowym telefonie i głuche telefony. Julia początkowo zaintrygowana (trochę schlebia jej ta sytuacja), wraz z narastaniem aktywności wielbiciela, zaczyna się coraz bardziej niepokoić. Nie znajduje oparcia w swoich bliskich. Koleżanka z pracy, współlokatorki, nawet mama, uważają całą sytuację za bardzo romantyczną. Tajemniczy wielbiciel przekracza zaś kolejne granice. Julia czuje się osaczona i samotna. W jej myślach jest tylko ON. Żyje w zawieszeniu. Słyszy opinie, że sama jest sobie winna, że sama zachęca tego człowieka do flirtu. Nie ma kogo się poradzić, policja również nie może jej pomóc. Czuje się winna, wstydzi się, bo przez chwilę, jedną krótką chwilę, była zauroczona tajemniczym wielbicielem. Myśli, że na to wszystko zasłużyła. Nie rozumie dlaczego padło właśnie na nią.
Powieść Cichy wielbiciel czyta się bardzo szybko i z dużą przyjemnością. Styl pisania autorki jest lekki i zabawny. Pomysł na powieść tego typu okazuje się bardzo intrygujący - podobnie fabuła. Zwroty akcji, barwne opisy, dialogi i sprawnie budowane napięcie czynią książkę naprawdę wciągającą. Narracja prowadzona jest naprzemiennie z punktu widzenia Juli, Pawła oraz stalkera, dzięki czemu możemy poznać ich emocje i poglądy na daną sprawę. Za sprawą powieści możemy prześledzić kolejne etapy działania prześladowcy. Autorka wiarygodnie przedstawiła nie tylko sposób działania stalkera, ale i jego postrzeganie świata.

/Źródło: Opętani czytaniem i Granice.pl/

POLECAMY KSIĄZKĘ NA GRUDZIEŃ
„Lokator do wynajęcia” – Iwona Banach

W maleńkiej górskiej wiosce dwie niezbyt grzeczne staruszki planują gigantyczny przekręt... Nie wiedzą jednak, że wkrótce przeszkodzi im niejaka Miśka, z zawodu lokatorka do wynajęcia, a także jej towarzysz – mięśniak o duszy romantyka, który boi się nawet pająków. To jednak nie koniec atrakcji. Para nieobliczalnych psów umila życie wszystkim dookoła, nie wyłączając policjantów, w domu panoszy się wisielec, tajemnicza siła rzuca nożami i maszynką do mięsa… ale najgorsi są górale. Choć nie, najgorsze są góralki. Żadne zjawiska nadprzyrodzone nie wytrzymują konkurencji. A gdy na horyzoncie pojawia się morderca, niemal na nikim nie robi to już większego wrażenia.
Autorka lojalnie ostrzega swoich czytelników: każda, nawet przypadkowa interakcja z góralami może zagrażać zdrowiu i życiu, a przed wyjazdem do Zakopanego bezwzględnie należy odwiedzić lekarza lub farmaceutę.
źródło opisu: Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2014

/K. Napierała/

Grudniowy numer COGITO

ks_10 (18 kB)

W grudniowym numerze Cogito – Tomasz Ziętek „Muzykiem jestem, aktorem bywam”- wywiad z aktorem młodego pokolenia, który zagrał m. inn. W „Kamieniach na szaniec”, „Body/Ciało”, „Demonie” i „Konwoju”. Jest tez wokalistą kapeli Fruitcakes. W Cogito opowiada o swoich dwóch scenach – aktorskiej i muzycznej.
A poza tym – z wizytą w Centrum Analiz Medialnych UW, co kupić w prezencie świątecznym, Ewa Nowak – pedagog i terapeuta o wybaczaniu. Dla tych, którzy myślą o swojej przyszłości – test kompetencji, zawód na czasie – fizjoterapeuta, polonistyka – a po co ci to?, architektura – wykreśl sobie projekt. W ramach powtórki do matury: Renesans, pytania o motywy i stylizacje, co może prokuratura i policja, powrót do przeszłości Ziemi, arkusze maturalne z j. polskiego, i matematyki. Zachęcamy do lektury. Numery Cogito są dostępne w bibliotece szkolnej.

/K. Napierała/

Przystąpiliśmy do akcji CZYTAJ PL

Nasza szkoła jest wśród 1000 szkół w całej Polsce, które wezmą udział w Czytaj PL – jednej z największych na świecie akcji promujących czytelnictwo. „Upoluj swoją książkę” wychodzi naprzeciw wymaganiom młodych ludzi i udostępnia internetową wypożyczalnię e-booków. Wszystko dzięki jednej aplikacji i jednemu kodowi. Wystarczy smartfon.
2 listopada wystartowała pierwsza edycja projektu „Upoluj swoją książkę” organizowanego w ramach akcji Czytaj PL. Uczniowie szkół ponadpodstawowych na terenie całego kraju będą mogli zupełnie za darmo przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków. Do szkół trafiły plakaty z okładkami 12 książek i kodem QR. W naszej szkole plakaty znajdziecie na drzwiach wejściowych do szkoły, w gablocie obok Sali 119 oraz na gazetce obok biblioteki. Książkę będzie można wypożyczyć na 5 minutowej przerwie wprost z korytarza. Wystarczy smartfon i aplikacja. Spośród 5000 zgłoszeń organizatorzy wyłonili 1000 Ambasadorów, którzy przez cały listopad będą zachęcali do czytania w swoich szkołach. Każdy Ambasador otrzyma koszulkę z kodem QR, dającym dostęp do 12 bestsellerowych e-booków. Do udziału w akcji zachęcali uczniów popularni vlogerzy: Historia bez cenzury i EMCE.
Na uczniów czeka również wiele konkursów i atrakcyjnych nagród. Akcja „Upoluj swoją książkę” organizowana jest z inicjatywy Instytutu Książki z Krakowskim Biurem Festiwalowym, operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz platformą e-bookową Woblink.com, które już od 5 lat organizują wspólnie akcję Czytaj PL.
Czytaj PL do tej pory było organizowane w niespotykanej w Polsce i na świecie skali, a w tym roku zasięg akcji będzie wielokrotnie większy. Akcja obejmie blisko 500 miast i miejscowści. Na ponad siedmiu tysiącach nośników pojawią się darmowe wypożyczalnie e-booków i audiobooków. Udostępnione zostaną kody QR do 12 bestsellerów, w tym 5 absolutnych nowości z 2017 roku. Po raz pierwszy w akcji weźmie udział 10 miast zagranicznych m.in.: Barcelona, Dublin, Lwów, Norwich, Nottingham, Praga i Reykjavik – Miasta Literatury UNESCO. Zeszłoroczna edycja zachęciła do czytania tysiące osób. W tym roku przekona ich jeszcze więcej.
Akcja Czytaj PL od początku jest organizowana w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.
Lista dostępnych książek:
1. Wojciech Drewniak „Historia bez cenzury 2”
2. Krzysztof Piskorski „Czterdzieści i cztery”
3. Gregory David Roberts „Shantaram”
4. Filip Springer „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”
5. Anna Kamińska „Wanda”
6. Jakub Małecki „Ślady”
7. Dan Ariely „Szczera prawda o nieuczciwości”
8. Elżbieta Cherezińska „Korona śniegu i krwi”
9. Camilla Lackberg „Księżniczka z lodu”
10. Peter Wohlleben „Sekretne życie drzew”
11. Jon Ronson „#WstydźSię!”
12. Marek Kamiński „Marek i czaszka jaguara”
Organizatorzy Czytaj PL: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Woblink
Partnerstwo strategiczne: Instytut Książki
Organizatorzy odsłony w szkołach (Upoluj swoją książkę): Instytut Książki, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Woblink
Wydawcy: Znak Horyzont, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Marginesy, Wydawnictwo Karakter, SQN, Smak Słowa, Zysk, Wydawnictwo Czarna Owca, Otwarte, Insignis Media, Znak Emotikon
Miasta partnerskie: Kraków, Poznań, Łódź, Wrocław, Gdańsk, Katowice, Lublin, Toruń, Częstochowa, Opole, Gdynia, Rzeszów
Pozostałe miasta biorące udział w akcji: Warszawa, Białystok, Bydgoszcz, Bytom, Chorzów, Mysłowice, Rybnik, Sosnowiec, Szczecin, Tychy
Miasta Literatury UNESCO biorące udział w akcji: Dublin, Dunedin, Edynburg, Lwów, Norwich, Nottingham, Praga, Reykjavik, Dundee
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

/K. Napierała/

Listopadowe Cogito

ks_10 (18 kB)

„Wierzę w przypadki” – wywiad z Lanberry. Śpiewa o tym, co jest ważne – uczuciach i relacjach międzyludzkich. Jest jak typowa Zosia Samosia. Częściej wznieca ogień, niż go gasi.
W listopadowym numerze: co nam daje wolontariat? oraz sposób na naukę za granicą. Dla myślących o przyszłości: twoja droga zawodowa – elektryk, czy elektronik?, a może administracja?, filologia angielska oraz optometria. W ramach powtórki do matury z j. polskiego: Średniowiecze, motywy uczonych i postaci fantastycznych. WOS – prawa i obowiązki ucznia. Geografia – atmosfera. Poza tym arkusze maturalne z j. polskiego i matematyki. Listopadowy numer Cogito dostępny w bibliotece szkolnej.

/K. Napierała/

Ukryte tytuły

W bibliotece szkolnej ukryto 10 karteczek z tytułami różnych książek. Zadaniem uczniów było odszukanie wszystkich karteczek, podanie tytułów i autorów książek. Jako pierwsze zadanie wykonały: A. Ratajczak i K. Wleczyk z kl. 1 TEK.
Gratulujemy!

/E. Nowaczyk, K. Napierała/

Biblioteka szkolna zaprasza

Biblioteka szkolna zaprasza. Na wypożyczających książki i czasopisma czekają niespodzianki.

/K. Napierała/

Konkurs czytelniczy

Biblioteka szkolna ogłasza konkurs na zabawną rymowankę promującą czytelnictwo i bibliotekę szkolną. Liczymy na waszą kreatywność. Na podpisane rymowanki czekamy do końca października w bibliotece szkolnej.

/B. Kuropka, K. Napierała/

Tydzień Głośnego Czytania

29 września to Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto ma na celu promocję lektury i głośnego czytania. Dzień ten został ogłoszony w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki.
Biblioteka szkolna zaproponowała wychowawcom i uczniom, by nie był to tylko jeden dzień, a co najmniej tydzień głośnego czytania. Uczniowie wraz z wychowawcami mogli czytać wybraną przez siebie książkę. Mogła być to lektura szkolna lub pozycja spoza kanonu lektur.
Klasy czytały: „Cierpienia Młodego Wertera – J.W. Goethe, „Quo vadis” – H. Sienkiewicza, "Maria i Magdalena" -M. Samozwaniec, „Dziewczyna, która kochały pioruny” – J. Bosworth, „Igrzyska śmierci” – S. Collins i inne.
Zachęcamy wszystkich do kontynuowania dobrej tradycji czytania na lekcjach wychowawczych.
Fotorelację z Tygodnia Głośnego Czytania możecie zobaczyć poniżej.

/B. Kuropka, E. Nowaczyk, K. Napierała/

Książka NIEBEZPIECZNE KŁAMSTWA - Becca Fitzpatrick

ks_10 (18 kB)

Opowiada o dziewczynie, która była świadkiem groźnego przestępstwa, została objęta programem ochrony świadków i wysłana do spokojnego miasteczka na końcu świata. Jej życie rozpadło się na milion kawałków. Nie potrafiła się tam odnaleźć. Otoczona zupełnie innymi, nowy ludźmi, w zupełnie innym stylu życia. Miała rozpocząć ostatni rok liceum, miała być z chłopakiem, którego kochała, ale zostali rozdzieleni. Teraz w jej życiu pojawił się ktoś inny - czy może mu zaufać? Coraz trudniej jest jej ukrywać uczucia. Coraz trudniej jest też kłamać… Im bardziej czuje się bezpieczna, tym większe grozi jej niebezpieczeństwo.
źródło: www.lubimyczytac.pl

/Książkę na październik poleca Laura Woźniak/

Październikowy numer Cogito dostępny w bibliotece szkolnej

„Zaliczyłam lekcję pokory” – wywiad z Sarsą
Leci kawałek w radiu i każdy wie, że to Ona. Na topie są jej płyty: ”Zapomnij mnie” i „Pióropusze”. Sarsa jest jedna. Nie lubi siebie z czasów liceum, kiedy była niemiła i buntowała się po całości. Dziś jest gotowa, by stanąć w obronie innych.
W bieżącym numerze znajdziecie także sposoby na naukę języków obcych, charakterystykę typów temperamentów, porady – jak umiejętnie planować działania oraz jak robić notatki. Dla tych, którzy już myślą o swojej przyszłości – jak zostać tłumaczem j. obcych oraz prognoza zawodowa dla informatyków.
Maturzyści mają okazję powtórzyć geografię, WOS, matematykę oraz język polski (w części ustnej egzaminu – Antyk oraz motyw sądu i elementy baśni w tekstach kultury, a w części pisemnej – rozprawka z „Lalki” B. Prusa).

/K. Napierała/

Nowości w bibliotece szkolnej

zobacz

/K. Napierała/