CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO
w Środzie Wielkopolskiej

godło Dzieci są naszym najcenniejszym darem, a Szkoła jest dla Nich, a nie One dla Szkoły. Einstein godło
BIP Pola Nadziei Fundusze Unijne HDK Kropelka Szkolne Koło LOP LO Policyjne Radio HIPEK

LO dla dorosłych

Informacje

NASI PRACODAWCY       

Praktyki

SZKOŁY PARTNERSKIE       

WSB

NASI PARTNERZY

[Rozmiar: 4519 bajtów]
[Rozmiar: 14037 bajtów] [Rozmiar: 1873 bajtów] [Rozmiar: 6707 bajtów] szablewski (6 kB)


Wycieczka przemiotowa do Muzeum Ziemi Średzkiej - listopad 2017r
Wycieczka przemiotowa do Muzeum Narodowego w Poznaniu - październik 2017r
Wycieczka do Poznania - październik 2017r
Z WIZYTĄ W FIRMIE TALEX DATA CENTER I NA JUMP ARENA - październik 2017r.
ŚLADAMI HIPOLITA CEGIELSKIEGO I ENIGMY…… - październik 2017r.
Z WIZYTĄ W SKODA AUTOLAB- październik 2017r.
2TL Z WIZYTĄ W FIRMIE KNOTT - październik 2017r.
LEKCJE LOGISTYKI POZA SZKOŁĄ - wrzesień/październik 2017r.
WYSKOKOWY WYPAD 2B do JUMP ARENA - wrzesień 2017r.

Wycieczka przemiotowa do Muzeum Ziemi Średzkiej

Lokalna , znaczy globalna...,

pod takim hasłem przebiegała wycieczka klasy II A i klasy 3 TI , w poszukiwaniu tożsamości narodowej.

Wehikuł czasu przeniósł uczestników w przeszłość- do czasów powstawania Kolegiaty , by następnie wskazać jej rolę , na przestrzeni dziejów, w obronie religii i państwowości.

Kolejnym przystankiem na drodze odkrywania historii były Koszuty. Lekcja muzealna wraz z warsztatami , poprowadzona przez kustosza Muzeum Ziemi Średzkiej- panią Lidię Gniotowską , miała na celu pokazanie funkcji ziemiańskiego dworu , na przełomie XIX/XX wieku.

Po takiej duchowej uczcie, z przyjemnością zatrzymaliśmy się w Mac Donaldzie- na zupełnie innej już uczcie.

GALERIA

//B. Gierczyńska, E. Karaśkiewicz//

Wycieczka przedmiotowa do Muzeum Narodowego w Poznaniu

Dnia 11 października, klasy 1TL oraz 1TEL uczestniczyły w lekcji przedmiotowej w Muzeum Narodowym. Natomiast 26 października w lekcji muzealnej uczestniczyły klasy 1THG oraz 2LOP.

Lekcja dotyczyła przedstawień Biblii i Mitologii w sztuce. Prowadząca zajęcia "przeniosła" nas do czasów starożytnych i ukazała Biblię jako niewyczerpalne źródło tematów i inspiracji oraz Mitologię jako źródło tematów dla artystów. Lekcja dostarczyła uczniom wzorców ułatwiających posługiwanie się środkami artystycznymi i technicznymi.

Po zakończonej lekcji, udaliśmy się na poznańską starówkę, aby dokładnie w południe usłyszeć grany na żywo hejnał z ratuszowej wieży.

GALERIA

//J. Pohl//

Wycieczka do Poznania

W czwartek 12.10.2017 klasa 2 TLE wraz z nowym wychowawcą wybrała się na wycieczkę do Poznania. Pierwszym punktem naszej integracji była wizyta w Kinepolis.
Wspólnie postanowiliśmy obejrzeć kontrowersyjny w odbiorze i recenzjach film Patryka Vegi "Botoks".
Następnie odreagowliśmy emocje po seansie szalejąc na trampolinach na Jump Arenie. Pozytywnie zmęczeni i zadowoleni z wyjazdu wróciliśmy do Środy.

GALERIA

//J. Wojciechowska-Kurka//

Z WIZYTĄ W FIRMIE TALEX DATA CENTER I NA JUMP ARENA

Punktualnie o godzinie 8:00, w dniu 20.10.2017r., klasa 2TI wyjechała autokarem sprzed CKZiU wraz z opiekunami - Panią Kingą Gabryelewicz, Panią Ann#261; Skrzypczak i Panem Marcinem Półrolniczakiem na wycieczkę przedmiotową do Poznania. Klasa została zaproszona przez Pana Roberta Margasa - ojca jednego z uczniów 2TI - do zwiedzania firmy TALEX DATA CENTER w Poznaniu, przy ulicy Karpia 27D.

Firma Talex wdraża rozwiązania odpowiadające na rosnące potrzeby rynku. Jest dostawcą zaawansowanych technologicznie usług i produktów IT, wspierających procesy biznesowe. Dzięki ich rozwiązaniom klienci mają dostęp do nowoczesnych narzędzi informatycznych, a także do wiedzy i doświadczenia wielu specjalistów. Współpraca z klientami, opiera się na wykorzystaniu prywatnej chmury obliczeniowej, w opraciu o bezpieczną infrastrukturę Data Center Talex. Firma otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia, między innymi: „Dobra Firma”, Diamenty Forbesa, Gazela Biznesu oraz Poznański Lider Przedsiębiorczości. Od 2000 roku Spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Obecnie firma zatrudnia ponad 300 pracowników i może poszczycić się jednym z najlepszych zespołów ekspertów na polskim rynku usług informatycznych.

Niestety, dotarliśmy na miejsce z pół godzinnym opóźnieniem spowodowanym licznymi utrudnieniami na drodze. Najpierw uczniowie 2TI przez pierwszą godzinę wysłuchali ciekawego miniwykładu nt. Firmy TALEX. Pan Margas przybliżył nam historię firmy, przedstawił rodzaje usług jakie firma świadczy m.in.chroni i przetwarza dane, udostępnia zasoby. Dowiedzieliśmy się, że ponad 2300m2 powierzchni Talex Data Center przystosowane jest do podziału na mniejsze sekcje i bezpiecznego przechowywania danych.

Ponieważ klasa 2TI liczy 36 osób dlatego zostaliśmy podzieleni na cztery 9-cio osobowe grupy. Dopiero wtedy mogliśmy na własne oczy zobaczyć prawdziwą serwerownię, pomieszczenia z UPSami, akumulatorami, zamknięte korytarze chłodzące i Centrum Nadzoru. Ponieważ powierzchnia firmy zajmuje ponad 2000m2 mieliśmy co zwiedzać.

Około godziny 13:00 udaliśmy się w dalszą część naszej wycieczki. Tym razem spędziliśmy czas aktywnie na Jump Arenie w Galerii Giant. Uczniowie prezentowali akrobatyczne wyczyny na trampolinach jak i w basenie z gąbkami. Zabawa była przednia i co ważne, wszyscy wyszli z niej bez szwanku.

Na zakończenie klasa udała się do stałego punktu każdej wycieczki - restauracji McDonald's.

Około godziny 16:00 grupa szczęśliwie wróciła do szkoły a uczniowie udali się do domów.

GALERIA

//K. Gabryelewicz//

WYCIECZKA DO POZNANIA ŚLADAMI HIPOLITA CEGIELSKIEGO I ENIGMY……

Z samego rana o godzinie 8:30, dnia 19.10.2017r., klasa 4TI zebrała się wraz z opiekunami - Panią Agatą Kamińską i Panią Arletą Karbowiak, na dworcu kolejowym w Środzie Wielkopolskiej.

Wyjazd do Poznania zaplanowany na godzinę 8:45 odbył się punktualnie i bez przeszkód. Po około pół godzinnej jeździe, 16-osobowa grupa wysiadła z pociągu na stacji Poznań Główny i rozpoczęła realizację ustalonego rozkładu wycieczki.

Na sam początek zaplanowany był spacer śladami życia Hipolita Cegielskiego. Podzieleni na kilka grup, z których każda miała za zadanie doprowadzić pozostałych do kolejnych punktów na mapie, wycieczkowicze odwiedzili ulicę Strzelecką, Garbary, plac Wiosny Ludów, ulicę Kozią, Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan oraz Plac Wolności przy, którym mieści się Bazar. Bardzo pomocna w wędrówce po mieście okazała się nawigacja mobilna „ Lokomobila”, która zawiera mapę, zdjęcia i opisy miejsc w Poznaniu związanych z życiem i działalnością Hipolita Cegielskiego w Poznaniu.

Następnie klasa udała się do stałego punktu każdej wycieczki - restauracji McDonald's przy ulicy 27-go Grudnia.

Po posiłku przyszła kolej na następny punkt programu, czyli wystawę 'Pogromcy Enigmy'. Na miejscu, przy ulicy św. Marcin, 16-osobowa grupa została podzielona na dwie mniejsze. Podczas gdy jedna siedziała w pomieszczeniu słuchając wykładu o popularnej maszynie szyfrującej i jej metodach szyfrowania, druga próbowała rozwikłać zagadkę zorganizowaną przez twórców wystawy, która polegała na odnajdywaniu kolejnych elementów na fasadzie Zamku Cesarskiego i odszyfrowaniu z nich ukrytej wiadomości.

Po zrealizowaniu planu wycieczki klasa 4TI udała się z ponownie na poznański dworzec Główny, skąd pociągiem wróciła do środy.

Około godziny 15:30 grupa rozdzieliła się, aby wszyscy opuścili średzką stację w celu powrotu do domów.

GALERIA

//Łukasz Ciesielski 4TI, Agata Kamińska, Fot. Patryk Gawron 4TI//

Z WIZYTĄ W SKODA AUTOLAB

18 października 2017r. klasa 2 TL z wychowawcą Lidią Kasprzak i p.Karoliną Napierałą wybrała się z wizytą do SKODY AUTOLAB w Poznaniu. Odwiedziliśmy Interaktywne Centrum Bezpieczeństwa zyskając wiedzę z zakresu szeroko rozumianej współczesnej motoryzacji. Dzięki temu staliśmy się ekspertami w dziedzinie ekologii, technologii, innowacji i bezpieczeństwa.

„ŠKODA AUTOLAB to pierwsze tak zaawansowane technicznie i przyjazne Interaktywne Centrum Bezpieczeństwa w Polsce. W każdej z 5 stref możesz skorzystać z interaktywnych eksponatów, doświadczyć wielu sytuacji drogowych i dobrze się przy tym bawić!”.

Uczniowie doświadczyli, jakie warunki należy spełnić, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa na drodze i jak je minimalizować poprzez właściwe zapięcie pasów bezpieczeństwa. Dowiedzieliśmy się również jak odpowiednio spakować bagaże by nie stwarzały dodatkowego zagrożenia na drodze. Kolejnym istotnym elementem był stan ogumienia i droga hamowania pojazdu w różnych warunkach atmosferycznych. Każdy z uczestników mógł spróbować własnych sił na drodze podczas symulacji jazdy w udostępnionych symulatorach. Młodzież przypomniała sobie zasady udzielania pierwszej pomocy w nagłych przypadkach. Uczniowie skorzystali również z wirtualnego alkomatu i okularów, w których można było zobaczyć, jak widzi kierowca pod wpływem alkoholu. Największą ciekawostką była możliwość uczestnictwa w symulatorze dachowania i zderzeń.

Zdobyta wiedza i nowe doświadczenia w Centrum Skoda Autolab kształtują wśród uczestników postawy świadomego i odpowiedzialnego uczestnika w ruchu drogowym, który potrafi przewidywać niebezpieczeństwo i stosować wiedzę i umiejętności w praktyce. Tą cenną pozyskaną wiedzę postaramy się już niedługo wykorzystać na drodze jako świadomi kierowcy!!!

GALERIA

/L. Kasprzak/

2TL Z WIZYTĄ W FIRMIE KNOTT

Dnia 11 października 2017 r. kontynując rozpoczęty w klasie pierwszej cykl wycieczek eksperckich, klasa 2 TL wraz z wychowawcą Lidią Kasprzak oraz p. Kariną Józefiak odwiedziła firmę Knott w Zdziechowicach.

„Firma KNOTT jest producentem uznanych na całym świecie osi do szerokiej gamy przyczep hamowanych i niehamowanych oraz urządzeń najazdowych. Aktualnie wyroby firmy KNOTT sprzedawane są Klientom z 15 krajów”.

Pan Piotr Matyla zaprezentował nam proces produkcji, który w sporej części jest już zautomatyzowany, prace poszczególnych stanowisk roboczych oraz magazyn wyrobów gotowych. Uczniowie zapoznali się z zadaniami poszczególnych komórek produkcyjnych oraz mieli okazję zobaczyć pracę środków transportu wewnętrznego i robota produkcyjnego.

Możliwość zobaczenia całej produkcji technologicznej oraz zasad funkcjonowania parku maszynowego to praktyczne uzupełnienie naszej teoretycznej wiedzy.

GALERIA

/L. Kasprzak/

LEKCJE LOGISTYKI POZA SZKOŁĄ

Uczniowie klasy IV Technikum Logistycznego 22 września udali się na lekcje zawodowe do Stacji Uzdatniania Wody w Środzie oraz 02 października do Oczyszczalni ścieków w Chwałkowie.

W Stacji Uzdatniania Wody uczniowie obejrzeli prezentację o Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej, Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.. Pracownicy SUW oprowadzili po stacji, odpowiadali na pytania uczniów. Uczniowie dowiedzieli się że w Środzie woda pozyskiwana jest z ujęć głębinowych. Poznali jak woda jest uzdatniana i jak jest rozprowadzana do ostatecznych odbiorców czyli do gospodarstw domowych.

Do Oczyszczalni ścieków uczniowie dojechali spod budynku Szkoły komunikacją miejską do Kijewa, następnie krótki spacer przy pięknej pogodzie i byliśmy w oczyszczalni. Tutaj uczniowie zostali zapoznani ze schematem oczyszczalni, zwiedzili laboratoria oraz zostali oprowadzeni po terenie oczyszczalni i poznali drogę jaką ścieki przebywają zanim wrócą ponownie do środowiska. Pracownicy Oczyszczalni zwrócili uwagę na największe problemy jakie stacja ma z zanieczyszczeniami, a nie byłoby ich gdyby ludzie nie wrzucali do kanalizacji tego co tam nie powinno być.

GALERIA

/A. Ibron/

WYSKOKOWY WYPAD 2B - JUMP ARENA 20.09.2017 R.

Skłonność do wyskoków uczniowie z 2B mają nie od dziś, o czym mieli okazję przekonać się w ubiegłym roku uczący ich nauczyciele ;-) Tym razem jednak wyskoki były zaplanowane z wychowawczynią Alicją Bartkowiak i odbyły się w majestacie prawa ;-)

Jump arena w Poznaniu to bądź co bądź miejsce, w którym można dać upust nagromadzonym zapasom rozpierającej energii. Trampoliny, baseny z gąbkami i adrenalina na najwyższym poziomie to coś, co pozwalało połączyć akrobatyczne wyczyny z niemal dziecięcą radością. I o to chodziło. Zabawa była przednia i co ważne, wszyscy wyszli z niej bez szwanku.

GALERIA

/A. Bartkowiak/