CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO
w Środzie Wielkopolskiej

godło Dzieci są naszym najcenniejszym darem, a Szkoła jest dla Nich, a nie One dla Szkoły. Einstein godło
BIP Fundusze Unijne Szkolne Koło LOP LO Policyjne Radio HIPEK

LO dla dorosłych

Informacje

NASI PRACODAWCY       

Praktyki

SZKOŁY PARTNERSKIE       

WSB

NASI PARTNERZY

[Rozmiar: 4519 bajtów]
[Rozmiar: 14037 bajtów] [Rozmiar: 1873 bajtów] [Rozmiar: 6707 bajtów] szablewski (6 kB)


Bliskie spotkanie z Fridą Kahlo - grudzień 2017r.
Z wizytą w Muzeum Narodowym w Poznaniu - grudzień 2017r.
Z mikołajkowym prezentem w Domu Dziecka w Bninie - grudzień 2017r.
Wycieczka szkolna do Drezna - grudzień 2017r.
Z wizytą w Muzeum Narodowym w Poznaniu - listopad 2017r.
LogMeeting - listopad 2017r.
Listopadowe klimaty w gnieźnieńskim teatrze - listopad 2017r.
Logistyka na ŁAWICY - listopad 2017r.
FRIDA KAHLO W POZNANIU! - listopad 2017r.
WYCIECZKA DO POZNANIA 2D - listopad 2017r.
Wycieczka klas maturalnych do Częstochowy, Krakowa, Łagiewnik oraz Oświęcimia - listopad 2017r.
Wycieczka przemiotowa do Muzeum Ziemi Średzkiej - listopad 2017r.
Wycieczka przemiotowa do Muzeum Narodowego w Poznaniu - październik 2017r.
Wycieczka do Poznania 2TLE - październik 2017r.
Z WIZYTĄ W FIRMIE TALEX DATA CENTER I NA JUMP ARENA - październik 2017r.
ŚLADAMI HIPOLITA CEGIELSKIEGO I ENIGMY…… - październik 2017r.
Z WIZYTĄ W SKODA AUTOLAB- październik 2017r.
2TL Z WIZYTĄ W FIRMIE KNOTT - październik 2017r.
LEKCJE LOGISTYKI POZA SZKOŁĄ - wrzesień/październik 2017r.
WYSKOKOWY WYPAD 2B do JUMP ARENA - wrzesień 2017r.

Bliskie spotkanie z Fridą Kahlo

„Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst” jest pierwszą i jedyną w Polsce wystawą Kahlo i Rivery, wzbogaconą o polski wątek w życiu artystów. Nie mogło zabraknąć na niej uczniów naszej szkoły. Na wystawę dzieł meksykańskiej artystki oraz lekcję muzealną poprowadzona przez panią historyk sztuki wybrali się uczniowie klasy 3 TSE z nauczycielami - Alicją Bartkowiak, Hanną Ratajską – Sobik i Sebastianem Kawickim.

O obrazach Fridy mówi się, że są one jej biografią. Rzeczywiście większość dzieł to autoportrety, na których widoczne są traumatyczne doświadczenia tej niezwykłej kobiety. Uczniowie zapoznali się wcześniej z historią Fridy, oglądając słynny film z Salmą Hayek jako odtwórczynią głównej roli. Jednak wiele straciliby, podziwiając prace meksykańskiej artystki bez cennych opowieści przewodniczki, która zbudowała odpowiedni kontekst biograficzny, historyczny i polityczny dla lepszego zrozumienia twórczości Fridy.

Uczniowie wysłuchali bardzo ciekawych historii dotyczących jej życia, cierpienia spowodowanego chorobą polio, tragicznym wypadkiem i związkiem z Diego Riverą. Dowiedzieli się, jak trudno było jej tworzyć w świecie zdominowanym przez mężczyzn, ile trudu musiała włożyć w to, żeby w tym świecie zaistnieć. Tę walkę kobiety w patriarchalnym społeczeństwie odnajdywali w obrazach, które pod kierunkiem przewodniczki próbowali interpretować. I radzili sobie z tym niełatwym zadaniem całkiem dobrze. Byli dumni z siebie i zadowoleni, mając świadomość, że uczestniczą w wydarzeniu niecodziennym. Oderwani od monitorów komputera, tabletów i smartfonów obcowali przez chwilę z prawdziwą sztuką. Ze sztuką z naprawdę wysokiej półki.

GALERIA

//A. Bartkowiak//

Z wizytą w Muzeum Narodowym w Poznaniu

W czwartek 13 grudnia 2017r., klasy 4 tsh oraz 2 te wybrały się wraz z opiekunami do Muzeum Narodowego w Poznaniu. Uczniowie uczestniczyli w lekcji muzealnej, w trakcie której uczyli się, jak czytać dzieło sztuki. Niełatwy, wydawałoby się pozornie, kontakt z muzealną ekspozycją okazał się dla uczniów niecodzienną przygodą, zwłaszcza że dla wielu z nich było to pierwsze takie doświadczenie w życiu! Przegląd konwencji malarskich od średniowiecza po współczesność skłonił uczestników lekcji do różnych refleksji – w tym najważniejszej, że oprócz materialnej wartości rynkowej dzieło sztuki ma wartość emocjonalną i estetyczną.

GALERIA

//E. Nowaczyk//

Z mikołajkowym prezentem w Domu Dziecka w Bninie

Klasa 2TL z wychowawczynią L.Kasprzak i p. K.Napierałą odwiedziły Dom Dziecka w Bninie dnia 12.12.2017r.

Uczniowie klasy technikum logistycznego zrezygnowali w tym roku z prezentów klasowych pod choinką, przeznaczając pieniądze na zakup upominku dla podopiecznych w/w placówki. Marzeniem dzieci była maszyna do popcornu, którą wraz z popcornem i owocami przekazaliśmy podczas wizyty.

Pani pedagog i pani księgowa oprowadziły nas po placówce opowiadając o codzienności, obowiązkach i marzeniach dzieci i młodzieży. Wizyta w tak wyjątkowym miejscu pozostanie nam długo w pamięci.

GALERIA

//L. Kasprzak//

Wycieczka szkolna do Drezna

Dnia 05 grudnia 2017r., 45 uczniów naszej szkoły wraz z 4 opiekunami oraz przodownikiem wybrało się na jednodniow&ą wycieczkę do Drezna (Niemcy).

Po 5 godzinach jazdy dotarliśmy do „Florencji Północy”. Faktycznie taka nazwa pasuje do Drezna - miasta pełnego zabytków odrestaurowanych po zniszczeniach wojennych.

Ponad 2,5 godziny spędziliśmy w budynkach pałacu Zwinger podziwiaj&ąc wystawę porcelany, salon matematyczno - fizyczny oraz największ&ą w Europie ekspozycję dzieł malarstwa z XVI i XVII wieku. Podziwialiśmy na żywo dzieła znane nam z podręczników języka polskiego, historii czy też języka niemieckiego. Następnie zwiedziliśmy Katedrę Hofkirche i Kościół Marii Panny oraz przespacerowalismy się Tarasami Bruehla wzdłuż Łaby. Widzieliśmy także Ratusz oraz budynek opery.Punktem końcowym wycieczki był pobyt na najstarszym w Niemczech Jarmarku Bożonarodzeniowym: Strizelmarkt. Zmęczeni, ale pełni nowych wrażeń późnym wieczorem wróciliśmy do Środy Wlkp.

GALERIA

//Joanna Wojciechowska//

Z wizyt&ą w Muzeum Narodowym w Poznaniu

„Jak patrzeć na dzieło sztuki?” Oto jest pytanie! By znaleźć na nie odpowiedź, w dniu 28 listopada br., uczniowie klasy 2TI razem z opiekunkami, Emili&ą Nowaczyk i Małgorzat&ą Rauhut-Multaniak, udali się do poznańskiego Muzeum Narodowego na lekcję muzealn&ą.

Celem zajęć realizuj&ących hasła podstawy programowej było, między innymi, wyposażenie uczniów w podstawowe umiejętności z zakresu analizy tekstów kultury oraz uświadomienie złożonego charakteru budowy dzieła plastycznego i jego odbioru.

Przygl&ądaj&ąc się wybranym dziełom sztuki pochodz&ącym z różnych epok, uczniowie ustalali dominantę kompozycyjn&ą, rozróżniali plany obrazu, interpretowali temat oraz analizowali kolorystykę, czy technikę wykonania ...

Wśród omawianych dzieł sztuki znalazły się m.in. Stanisława Kubickiego –„Mojżesz przed krzewem gorej&ącym”, Quentina Massysa - „Madonna z Dzieci&ątkiem i barankiem”, Juana Carreno de Mirandy - „Wniebowzięcie”, Józefa Pankiewicza -„Targ na kwiaty przed kościołem św. Magdaleny w Paryżu”, „Pobudliwość” Alfreda Lenicy, czy Romana Opałki „ Obraz liczony”, który wywołał chyba najsilniejsze emocje i sprowokował dyskusję. I choć wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach, opieraj&ących się na kulturze obrazkowej, analiza dzieła sztuki to zadanie banalne, to patrzenie na obraz bywa często nie lada wyzwaniem. Warto je jednak podejmować. Interpretowanie dzieła sztuki, nawet w sposób najbardziej amatorski i nieudolny, powoduje, że uczniowie używaj&ą ... mózgu!

GALERIA

//E. Nowaczyk//

LogMeeting

W dniu 23 listopada klasa III TL z wychowawc&ą i p. Karin&ą Józefiak wyjechała do Poznania, do Wyższej Szkoły Logistyki. Tego dnia w budynku głównym uczelni odbywała się konferencja z cyklu LogMeeting pt: LOGISTYKA TO PRZYGODA. Prelegentami byli: pan Emil Lisowski Prezes Marathon International z Kostrzyna oraz pracownicy firmy: Beniamin Matecki, Aleksandra Kaszub i Iga Bajan.

Pan Prezes opowiedział o swojej zawodowej karierze o tym jak stworzył prężnie rozwijaj&ąc&ą się firmę transportow&ą, zaczynaj&ąc od jednej ciężarówki: czyli od zera do milionera. Zwrócił uwagę na to, że w życiu najważniejsze s&ą cele oraz relacje międzyludzkie.

Pozostali pracownicy mówili o systemach dystrybucyjnych, kalkulowaniu kosztów, organizacji przewozów i współczesnych przeszkodach codziennego planowania i zarz&ądzania flot&ą pojazdów. Jako ostatnia wyst&ąpiła p. Iga Bajan – specjalista ds. marketingu i pr, która opowiedziała m.in. o Projekcie North- pierwszym w historii drifcie zestawem ciężarówki z przyczep&ą na zamarzniętym jeziorze Arjeplog.

Dla zainteresowanych link do filmu, który powstał podczas tego projektu:
zobacz

Konferencja była bardzo udana i ciekawa. Wielu z nas, ma nad czym rozmyślać ...

GALERIA

//E. Kubiak//

Listopadowe klimaty w gnieźnieńskim teatrze

W pi&ątek 17 listopada uczniowie klas 4tg i 3tse wybrali się wraz z opiekunkami Alicj&ą Bartkowiak i Ann&ą Skrzypczak do Teatru im. A. Fredry w Gnieźnie na sztukę zatytułowan&ą „Listopad”.

Treści&ą spektaklu jest spotkanie po latach, przy łożu umieraj&ącego ojca, dwóch braci reprezentuj&ących dwie strony ówczesnej (XVIII w.) sceny politycznej, dodatkowo kochaj&ących tę sama kobietę. Ta na pozór nieskomplikowana fabuła nie była jednak w prosty i zrozumiały dla uczniów sposób pokazana. Zawiłości polityczne, rodzinne i kulturowe, mroczny klimat i pomieszanie różnych konwencji sprawiły, że sztuka okazała się dla nich nieco „ciężka”. Wszyscy jednak dzielnie przetrwali niemal 3 – godzinny spektakl, próbuj&ąc dokonać najbardziej sensownej interpretacji i odnaleźć przesłanie dzieła XVIII – wiecznego pisarza.

//A. Bartkowiak//

Logistyka na ŁAWICY

14 listopada br. uczniowie klasy 2 TL, a tydzień później uczniowie z 2 TLE wraz z opiekunkami Lidi&ą Kasprzak, Joann&ą Wojciechowsk&ą-Kurk&ą i Karin&ą Józefiak uczestniczyli w wycieczce zawodowej, podczas której mieli okazje zapoznać się z funkcjonowaniem Portu Lotniczego Ławica w Poznaniu.

Droga, jak&ą pokonuje pasażer, od momentu kiedy pojawia się w hali odpraw, aż do chwili odbioru bagażu po podróży, to trasa, któr&ą pokonali młodzi logistycy podczas pobytu na Ławicy. W tym czasie towarzysz&ąca im pracownica Portu opowiedziała o specyfice pracy portu lotniczego, a także o szczególnych zasadach bezpieczeństwa obowi&ązuj&ących w takim miejscu. Ponadto młodzież spotkała się z przedstawicielem firmy handlingowej obsługuj&ącej poznańskie lotnisko tj. firmy zajmuj&ącej się obsług&ą naziemn&ą lotniska. Uczniowie obserwowali też pracę marszałka czyli osoby odpowiedzialnej za pokierowaniem statku powietrznego po płycie lotniska. Zostali także zaproszeni do strefy klasy biznes czyli miejsca, gdzie w komfortowych warunkach specjalne grupy podróżnych np. biznesmeni oczekuj&ą na swój lot.

Najwięcej emocji, jednak, wzbudziła wizyta u lotniskowych pirotechników. Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Poznaniu chętnie opowiadali o swojej pracy i dzielili się z uczniami swoimi doświadczeniami zawodowym. Młodzież mogła na własne oczy przekonać się, jak działaj&ą pirotechniczne roboty, a Jan (z 2TL) i Michał (z 2 TLE) na własnych barkach poczuli ile waży i jak ciężko poruszać się w specjalistycznym kombinezonie pirotechnicznym.

GALERIA

//K. Józefiak//

FRIDA KAHLO w Poznaniu!

W dniach: 15.11 oraz 22.11 br. uczniowie kl. 1TEK i kl. 3TL wraz z opiekunkami, Emili&ą Nowaczyk i Małgorzat&ą Rauhut - Multaniak, udali się do Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, by uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu kulturalnym. Magnesem przyci&ągaj&ącym tłumnie gromadz&ąc&ą się w salach Zamku publiczność s&ą prace wybitnych meksykańskich artystów, których barwne życie obrosło legendami. Z dużym zainteresowaniem i my ogl&ądaliśmy prace słynnej na całym świecie, kontrowersyjnej artystki, Fridy Kahlo oraz jej męża, Diego Rivery. Wystawa jest pierwsz&ą i jedyn&ą w Polsce ekspozycj&ą obrazów Kahlo i Rivery, wzbogacon&ą o polski w&ątek w życiu artystów. W Europie s&ą zaledwie 2 obrazy Kahlo, w Poznaniu można ich obejrzeć prawie 30! Oprócz prac meksykańskich artystów zaprezentowano także fotografie Bernice Kolko, zaprzyjaźnionej z Frid&ą Kahlo oraz grafiki uczennicy żony Diego - Fanny Rabel.

Duże wrażenie zrobiły na ogl&ądaj&ących autoportrety artystki, pełne bólu i pasji. Świadomi, że uczestniczymy w wyj&ątkowym i niepowtarzalnym wydarzeniu kulturalnym, do którego Poznań przygotowywał się 4 lata, podziwialiśmy zgromadzone w Zamku prace. Wycieczka przedmiotowa zapoczatkowała cykl „spotkań” z tekstami kultury. Stała się pretekstem do rozmów na temat środków wyrazu, technik, symboli wykorzystywanych w malarstwie. Kolejna lekcja muzealna, w Muzeum Narodowym, już zaplanowana!

GALERIA

//E. Nowaczyk//

Wycieczka do Poznania 2D

W środę 08.11.2017 klasa 2 D wraz z wychowawc&ą wybrała się na wycieczkę do Poznania. Po chwili relaksu w Cinema City na seansie filmowym, wyruszyliśmy na szalone akrobacje w Jump Arena. Na zakończenie wyprawy zahaczyliśmy oczywiście o restaurację, w której mogliśmy zjeść szybki i smaczny posiłek ;)

GALERIA

//B. Gościniak//

Wycieczka klas maturalnych do Częstochowy, Krakowa, Łagiewnik oraz Oświęcimia

W dniach 8-9.11.2017r. klasy maturalne tj. kl. 3LOP, 4TL, 4TSH i 4TI udały się na wycieczkę do Częstochowy, Krakowa, Łagiewnik oraz Oświęcimia. Opiekunami wycieczki były Pani Agata Kamińska i Pani Renata Mikołajczak a także ks. Radosław Nowak.

Pierwszym przystankiem naszej wycieczki była Częstochowa. Tam ksiądz Nowak zorganizował dla nas uroczystą mszę świętą, w której modliliśmy się w intencji powodzenia naszych matur.

Następnie udaliśmy się do Krakowa, zakwaterowaliśmy w hotelu a później wyruszyliśmy na zwiedzanie tego pięknego miasta. Pani przewodnik pokazała nam Wawel, Dzwon Zygmunta, Groby Królewskie na Wawelu a później zabrała nas na wycieczkę po mieście. Spacerowaliśmy znanymi krakowskimi ulicami takimi jak ulica Grodzka, Franciszkańska (gdzie znajduje się Okno Papieskie), byliśmy także na Starym Mieście w Dzielnicy I i poznawaliśmy historię znajdujących się tam pozostałości po zamkach.

Po zwiedzaniu wszyscy razem udaliśmy się na wspólną kolację i zakup pamiątek a następnie wróciliśmy do hotelu. Kolejny dzień rozpoczęliśmy od śniadania i małych zakupów. Z hotelem pożegnaliśmy się o 10:00 i udaliśmy do Łagiewnik gdzie zobaczyliśmy sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz klasztor Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, gdzie 5 października 1938r. zmarła św. Siostra Faustyna Kowalska. Tam zakupiliśmy popularne krówki, z których bardzo ucieszyły się szczególnie nasze babcie.

W Łagiewnikach znajdowało się także Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”, gdzie mogliśmy zobaczyć m.in. szatę, którą św. Jan Paweł II miał na sobie podczas zamachu na niego w 1981r.

Z Łagiewnik pojechaliśmy prosto do Oświęcimia. Razem z przewodnikiem zwiedziliśmy tam dawny obóz zagłady Auschwitz oraz obóz koncentracyjny Auschwitz Birkenau, czyli Oświęcim i Brzezinka. Pani przewodnik oprowadziła nas po tym strasznym miejscu. Mogliśmy zobaczyć jak wyglądało „życie” więźniów, ich niewolnicza praca, nieludzkie warunki i bestialskie traktowanie. Co więcej, widzieliśmy także fotografie więźniów, ich rzeczy osobiste, takie jak walizki, grzebienie, buty czy nawet włosy, których byli pozbawiani.

Widzieliśmy krematoria, cele, plac apelowy, chodziliśmy po miejscach, w których niegdyś każdego dnia umierały setki tysięcy mężczyzn, kobiet i dzieci. W tym miejscu nikomu z nas nie było do śmiechu, zrozumieliśmy, że musimy nauczyć się doceniać to, co mamy teraz i być dumni z tego, kim jesteśmy ale także z tego, kim byli nasi przodkowie.

Oświęcim był ostatnim punktem naszej wycieczki, w drodze powrotnej wstąpiliśmy na kolację do jednej z oświęcimskich restauracji. Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyjazdu, wiele nas on nauczył, teraz skupimy się na nauce i będziemy mieli nadzieję, że nasze modlitwy o powodzenie na maturach zostaną wysłuchane.

GALERIA

//Agata Grochowska, kl. 3LOP//

Wycieczka przemiotowa do Muzeum Ziemi Średzkiej

Lokalna , znaczy globalna...,

pod takim hasłem przebiegała wycieczka klasy II A i klasy 3 TI , w poszukiwaniu tożsamości narodowej.

Wehikuł czasu przeniósł uczestników w przeszłość - do czasów powstawania Kolegiaty, by następnie wskazać jej rolę, na przestrzeni dziejów, w obronie religii i państwowości.

Kolejnym przystankiem na drodze odkrywania historii były Koszuty. Lekcja muzealna wraz z warsztatami, poprowadzona przez kustosza Muzeum Ziemi Średzkiej- panią Lidię Gniotowską , miała na celu pokazanie funkcji ziemiańskiego dworu, na przełomie XIX/XX wieku.

Po takiej duchowej uczcie, z przyjemnością zatrzymaliśmy się w Mac Donaldzie- na zupełnie innej już uczcie.

GALERIA

//B. Gierczyńska, E. Karaśkiewicz//

Wycieczka przedmiotowa do Muzeum Narodowego w Poznaniu

Dnia 11 października, klasy 1TL oraz 1TEL uczestniczyły w lekcji przedmiotowej w Muzeum Narodowym. Natomiast 26 października w lekcji muzealnej uczestniczyły klasy 1THG oraz 2LOP.

Lekcja dotyczyła przedstawień Biblii i Mitologii w sztuce. Prowadząca zajęcia "przeniosła" nas do czasów starożytnych i ukazała Biblię jako niewyczerpalne źródło tematów i inspiracji oraz Mitologię jako źródło tematów dla artystów. Lekcja dostarczyła uczniom wzorców ułatwiających posługiwanie się środkami artystycznymi i technicznymi.

Po zakończonej lekcji, udaliśmy się na poznańską starówkę, aby dokładnie w południe usłyszeć grany na żywo hejnał z ratuszowej wieży.

GALERIA

//J. Pohl//

Wycieczka do Poznania

W czwartek 12.10.2017 klasa 2 TLE wraz z nowym wychowawcą wybrała się na wycieczkę do Poznania. Pierwszym punktem naszej integracji była wizyta w Kinepolis.
Wspólnie postanowiliśmy obejrzeć kontrowersyjny w odbiorze i recenzjach film Patryka Vegi "Botoks".
Następnie odreagowliśmy emocje po seansie szalejąc na trampolinach na Jump Arenie. Pozytywnie zmęczeni i zadowoleni z wyjazdu wróciliśmy do Środy.

GALERIA

//J. Wojciechowska-Kurka//

Z WIZYTĄ W FIRMIE TALEX DATA CENTER I NA JUMP ARENA

Punktualnie o godzinie 8:00, w dniu 20.10.2017r., klasa 2TI wyjechała autokarem sprzed CKZiU wraz z opiekunami - Pani&ą King&ą Gabryelewicz, Pani&ą Anną Skrzypczak i Panem Marcinem Półrolniczakiem na wycieczkę przedmiotow&ą do Poznania. Klasa została zaproszona przez Pana Roberta Margasa - ojca jednego z uczniów 2TI - do zwiedzania firmy TALEX DATA CENTER w Poznaniu, przy ulicy Karpia 27D.

Firma Talex wdraża rozwi&ązania odpowiadaj&ące na rosn&ące potrzeby rynku. Jest dostawc&ą zaawansowanych technologicznie usług i produktów IT, wspieraj&ących procesy biznesowe. Dzięki ich rozwi&ązaniom klienci maj&ą dostęp do nowoczesnych narzędzi informatycznych, a także do wiedzy i doświadczenia wielu specjalistów. Współpraca z klientami, opiera się na wykorzystaniu prywatnej chmury obliczeniowej, w opraciu o bezpieczn&ą infrastrukturę Data Center Talex. Firma otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia, między innymi: „Dobra Firma”, Diamenty Forbesa, Gazela Biznesu oraz Poznański Lider Przedsiębiorczości. Od 2000 roku Spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Obecnie firma zatrudnia ponad 300 pracowników i może poszczycić się jednym z najlepszych zespołów ekspertów na polskim rynku usług informatycznych.

Niestety, dotarliśmy na miejsce z pół godzinnym opóźnieniem spowodowanym licznymi utrudnieniami na drodze. Najpierw uczniowie 2TI przez pierwsz&ą godzinę wysłuchali ciekawego miniwykładu nt. Firmy TALEX. Pan Margas przybliżył nam historię firmy, przedstawił rodzaje usług jakie firma świadczy m.in.chroni i przetwarza dane, udostępnia zasoby. Dowiedzieliśmy się, że ponad 2300m2 powierzchni Talex Data Center przystosowane jest do podziału na mniejsze sekcje i bezpiecznego przechowywania danych.

Ponieważ klasa 2TI liczy 36 osób dlatego zostaliśmy podzieleni na cztery 9-cio osobowe grupy. Dopiero wtedy mogliśmy na własne oczy zobaczyć prawdziw&ą serwerownię, pomieszczenia z UPSami, akumulatorami, zamknięte korytarze chłodz&ące i Centrum Nadzoru. Ponieważ powierzchnia firmy zajmuje ponad 2000m2 mieliśmy co zwiedzać.

Około godziny 13:00 udaliśmy się w dalsz&ą część naszej wycieczki. Tym razem spędziliśmy czas aktywnie na Jump Arenie w Galerii Giant. Uczniowie prezentowali akrobatyczne wyczyny na trampolinach jak i w basenie z g&ąbkami. Zabawa była przednia i co ważne, wszyscy wyszli z niej bez szwanku.

Na zakończenie klasa udała się do stałego punktu każdej wycieczki - restauracji McDonald's.

Około godziny 16:00 grupa szczęśliwie wróciła do szkoły a uczniowie udali się do domów.

GALERIA

//K. Gabryelewicz//

WYCIECZKA DO POZNANIA ŚLADAMI HIPOLITA CEGIELSKIEGO I ENIGMY……

Z samego rana o godzinie 8:30, dnia 19.10.2017r., klasa 4TI zebrała się wraz z opiekunami - Pani&ą Agat&ą Kamińsk&ą i Pani&ą Arlet&ą Karbowiak, na dworcu kolejowym w Środzie Wielkopolskiej.

Wyjazd do Poznania zaplanowany na godzinę 8:45 odbył się punktualnie i bez przeszkód. Po około pół godzinnej jeździe, 16-osobowa grupa wysiadła z poci&ągu na stacji Poznań Główny i rozpoczęła realizację ustalonego rozkładu wycieczki.

Na sam pocz&ątek zaplanowany był spacer śladami życia Hipolita Cegielskiego. Podzieleni na kilka grup, z których każda miała za zadanie doprowadzić pozostałych do kolejnych punktów na mapie, wycieczkowicze odwiedzili ulicę Strzeleck&ą, Garbary, plac Wiosny Ludów, ulicę Kozi&ą, Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan oraz Plac Wolności przy, którym mieści się Bazar. Bardzo pomocna w wędrówce po mieście okazała się nawigacja mobilna „ Lokomobila”, która zawiera mapę, zdjęcia i opisy miejsc w Poznaniu zwi&ązanych z życiem i działalności&ą Hipolita Cegielskiego w Poznaniu.

Następnie klasa udała się do stałego punktu każdej wycieczki - restauracji McDonald's przy ulicy 27-go Grudnia.

Po posiłku przyszła kolej na następny punkt programu, czyli wystawę 'Pogromcy Enigmy'. Na miejscu, przy ulicy św. Marcin, 16-osobowa grupa została podzielona na dwie mniejsze. Podczas gdy jedna siedziała w pomieszczeniu słuchaj&ąc wykładu o popularnej maszynie szyfruj&ącej i jej metodach szyfrowania, druga próbowała rozwikłać zagadkę zorganizowan&ą przez twórców wystawy, która polegała na odnajdywaniu kolejnych elementów na fasadzie Zamku Cesarskiego i odszyfrowaniu z nich ukrytej wiadomości.

Po zrealizowaniu planu wycieczki klasa 4TI udała się z ponownie na poznański dworzec Główny, sk&ąd poci&ągiem wróciła do środy.

Około godziny 15:30 grupa rozdzieliła się, aby wszyscy opuścili średzk&ą stację w celu powrotu do domów.

GALERIA

//Łukasz Ciesielski 4TI, Agata Kamińska, Fot. Patryk Gawron 4TI//

Z WIZYTĄ W SKODA AUTOLAB

18 października 2017r. klasa 2 TL z wychowawc&ą Lidi&ą Kasprzak i p.Karolin&ą Napierał&ą wybrała się z wizyt&ą do SKODY AUTOLAB w Poznaniu. Odwiedziliśmy Interaktywne Centrum Bezpieczeństwa zyskaj&ąc wiedzę z zakresu szeroko rozumianej współczesnej motoryzacji. Dzięki temu staliśmy się ekspertami w dziedzinie ekologii, technologii, innowacji i bezpieczeństwa.

„ŠKODA AUTOLAB to pierwsze tak zaawansowane technicznie i przyjazne Interaktywne Centrum Bezpieczeństwa w Polsce. W każdej z 5 stref możesz skorzystać z interaktywnych eksponatów, doświadczyć wielu sytuacji drogowych i dobrze się przy tym bawić!”.

Uczniowie doświadczyli, jakie warunki należy spełnić, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa na drodze i jak je minimalizować poprzez właściwe zapięcie pasów bezpieczeństwa. Dowiedzieliśmy się również jak odpowiednio spakować bagaże by nie stwarzały dodatkowego zagrożenia na drodze. Kolejnym istotnym elementem był stan ogumienia i droga hamowania pojazdu w różnych warunkach atmosferycznych. Każdy z uczestników mógł spróbować własnych sił na drodze podczas symulacji jazdy w udostępnionych symulatorach. Młodzież przypomniała sobie zasady udzielania pierwszej pomocy w nagłych przypadkach. Uczniowie skorzystali również z wirtualnego alkomatu i okularów, w których można było zobaczyć, jak widzi kierowca pod wpływem alkoholu. Największ&ą ciekawostk&ą była możliwość uczestnictwa w symulatorze dachowania i zderzeń.

Zdobyta wiedza i nowe doświadczenia w Centrum Skoda Autolab kształtuj&ą wśród uczestników postawy świadomego i odpowiedzialnego uczestnika w ruchu drogowym, który potrafi przewidywać niebezpieczeństwo i stosować wiedzę i umiejętności w praktyce. T&ą cenn&ą pozyskan&ą wiedzę postaramy się już niedługo wykorzystać na drodze jako świadomi kierowcy!!!

GALERIA

/L. Kasprzak/

2TL Z WIZYTĄ W FIRMIE KNOTT

Dnia 11 października 2017 r. kontynuj&ąc rozpoczęty w klasie pierwszej cykl wycieczek eksperckich, klasa 2 TL wraz z wychowawc&ą Lidi&ą Kasprzak oraz p. Karin&ą Józefiak odwiedziła firmę Knott w Zdziechowicach.

„Firma KNOTT jest producentem uznanych na całym świecie osi do szerokiej gamy przyczep hamowanych i niehamowanych oraz urz&ądzeń najazdowych. Aktualnie wyroby firmy KNOTT sprzedawane s&ą Klientom z 15 krajów”.

Pan Piotr Matyla zaprezentował nam proces produkcji, który w sporej części jest już zautomatyzowany, prace poszczególnych stanowisk roboczych oraz magazyn wyrobów gotowych. Uczniowie zapoznali się z zadaniami poszczególnych komórek produkcyjnych oraz mieli okazję zobaczyć pracę środków transportu wewnętrznego i robota produkcyjnego.

Możliwość zobaczenia całej produkcji technologicznej oraz zasad funkcjonowania parku maszynowego to praktyczne uzupełnienie naszej teoretycznej wiedzy.

GALERIA

/L. Kasprzak/

LEKCJE LOGISTYKI POZA SZKOŁĄ

Uczniowie klasy IV Technikum Logistycznego 22 września udali się na lekcje zawodowe do Stacji Uzdatniania Wody w Środzie oraz 02 października do Oczyszczalni ścieków w Chwałkowie.

W Stacji Uzdatniania Wody uczniowie obejrzeli prezentację o Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej, Wodoci&ągów i Kanalizacji Sp. z o.o.. Pracownicy SUW oprowadzili po stacji, odpowiadali na pytania uczniów. Uczniowie dowiedzieli się że w Środzie woda pozyskiwana jest z ujęć głębinowych. Poznali jak woda jest uzdatniana i jak jest rozprowadzana do ostatecznych odbiorców czyli do gospodarstw domowych.

Do Oczyszczalni ścieków uczniowie dojechali spod budynku Szkoły komunikacj&ą miejsk&ą do Kijewa, następnie krótki spacer przy pięknej pogodzie i byliśmy w oczyszczalni. Tutaj uczniowie zostali zapoznani ze schematem oczyszczalni, zwiedzili laboratoria oraz zostali oprowadzeni po terenie oczyszczalni i poznali drogę jak&ą ścieki przebywaj&ą zanim wróc&ą ponownie do środowiska. Pracownicy Oczyszczalni zwrócili uwagę na największe problemy jakie stacja ma z zanieczyszczeniami, a nie byłoby ich gdyby ludzie nie wrzucali do kanalizacji tego co tam nie powinno być.

GALERIA

/A. Ibron/

WYSKOKOWY WYPAD 2B - JUMP ARENA 20.09.2017 R.

Skłonność do wyskoków uczniowie z 2B maj&ą nie od dziś, o czym mieli okazję przekonać się w ubiegłym roku ucz&ący ich nauczyciele ;-) Tym razem jednak wyskoki były zaplanowane z wychowawczyni&ą Alicj&ą Bartkowiak i odbyły się w majestacie prawa ;-)

Jump arena w Poznaniu to b&ądź co b&ądź miejsce, w którym można dać upust nagromadzonym zapasom rozpieraj&ącej energii. Trampoliny, baseny z g&ąbkami i adrenalina na najwyższym poziomie to coś, co pozwalało poł&ączyć akrobatyczne wyczyny z niemal dziecięc&ą radości&ą. I o to chodziło. Zabawa była przednia i co ważne, wszyscy wyszli z niej bez szwanku.

GALERIA

/A. Bartkowiak/