CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO
w Środzie Wielkopolskiej

godło Dzieci są naszym najcenniejszym darem, a Szkoła jest dla Nich, a nie One dla Szkoły. Einstein godło
BIP Pola Nadziei Fundusze Unijne HDK Kropelka Szkolny Ośrodek Kariery Szkolne Koło LOP LO Policyjne Radio HIPEK

LO dla dorosłych

Informacje

NASI PRACODAWCY       

Praktyki

SZKOŁY PARTNERSKIE       

WSB

NASI PARTNERZY

[Rozmiar: 4519 bajtów]
[Rozmiar: 14037 bajtów] [Rozmiar: 1873 bajtów] [Rozmiar: 6707 bajtów] szablewski (6 kB)


17 listopad - Światowy Dzień Rzucania Palenia
22 listopad - Dzień Walki z Paleniem Tytoniu

„Droga do wolności”
„Wolność ja kocham i rozumiem” – 11 listopada na rockowo
OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
SZKOLNY DZIEŃ CHLEBA, ŚWIATOWY DZIEŃ MAKARONU
PAMIĘĆ O TYCH, KTÓRZY ODESZLI
Młodzież CKZiU wzięła udział w Marszu Czystych Szkół
ROCZNICA WYDARZEŃ 20.10.1939 R.
Marsz Czystych Szkół
Dzień Edukacji Narodowej

17 listopad - Światowy Dzień Rzucania Palenia
22 listopad - Dzień Walki z Paleniem Tytoniu

Co roku w trzeci czwartek listopada na całym świecie obchodzi się Światowy Dzień Rzucania Palenia. Tego dnia każdy palacz zachęcany jest aby przynajmniej na jeden dzień podjąć próbę zaprzestania palenia.
Palenie tytoniu jest przyczyną zachorowań na choroby nowotworowe, choroby układu oddechowego i krążenia. Konsekwencje uzależnienia od tytoniu dotykają nie tylko osobę paląca, ale również ich bliskich.
Odstawienie papierosów jest najskuteczniejszym sposobem zmniejszenia ryzyka zachorowania, a nawet przedwczesnej śmierci.
Wielu uczniów zdaje sobie sprawę z zagrożenia zdrowia wywołanego nałogiem.
Oto prace wykonane przez uczniów będące podsumowaniem pogadanek profilaktycznych.

/K. Hoffmann-Kulawik/

„Droga do wolności”

W dniu 14 listopada klasa 1 TL zaprezentowała społeczności szkolnej przedstawienie pt. „Droga do wolności”. Uczniowie uczcili w ten sposób pamięć osób dzięki którym możliwe było odzyskanie niepodległości 11 listopada 1918r. i tych, którzy mieli odwagę przeciwstawić się komunistycznej władzy.

/E. Karaśkiewicz, L. Kasprzak/

„Wolność ja kocham i rozumiem” – 11 listopada na rockowo

Uczniowie naszej szkoły uczcili Uroczystość 98 rocznicy Odzyskania Niepodległości oglądając widowisko (montaż słowno-muzyczny) odnoszące się do wydarzeń, które miały miejsce w Polsce ponad 200 lat temu, aż do odzyskania niepodległości 11 listopada 1918 r. Fakty historyczne przeplatane twórczością polskich kapel rockowych lat 80-tych i 90-tych. Śpiewane i recytowane były protest songi takich artystów jak Armia, Brygada Kryzys, Chłopcy Z Placu Broni, Lech Janerka, Kobranocka, Kult, Maanam, Mr. Zoob, Pidżama Porno, Proletyaryat, Republika czy Tilt. Autorem scenariusza jest Tomasz Jankowski. Uczniowie, którzy wystąpili w przedstawieniu:
4TEG: Julita Połomska, Weronika Morszner
3LOP: Marlena Bartkowiak, Daria Spychała, Weronika Ciana, Ania Andrzejewska, Joanna Szymczak
2TL: Weronika Marchwiak, Paulina Szczepańska
2TSE: Nikodem Ziętkowski, Grzegorz Bartkowiak, Paweł Zawodny
Serdecznie dziękuję wszystkim za wystąpienie. I na koniec jedna myśl, że wolność, którą mamy została nam zadana i może nie trwać wiecznie, więc należy o nią dbać…

/P. Chlebicki/

OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

W związku z 98 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami, wzięli udział w uroczystościach upamiętniających wydarzenia z 1918 r. O godzinie 10 w średzkiej Kolegiacie, rozpoczęła się msza św. za ojczyznę, po czym nastąpił przemarsz pod pomnik Jana Henryka Dąbrowskiego. Po odśpiewaniu hymnu Polski i przemówieniu burmistrza Środy Wlkp. Wojciecha Ziętkowskiego, nastąpiło złożenie wiązanek kwiatów. W imieniu społeczności Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego wiązankę złożyli uczniowie klasy 4TEG: Katarzyna Droździńska, Joanna Miszkiewicz i Konrad Czerniak oraz dyrektor Marek Kostka i nauczyciele: Agnieszka Hibner, Elżbieta Kubiak i Agata Kamińska.Podczas uroczystości obecny był również poczet sztandarowy naszej szkoły: Mateusz Owczarzak, Patrycja Jóźwiak i Angelika Tomaszewska.

/A.Kamińska/

27 X 2016 ROK - SZKOLNY DZIEŃ CHLEBA
25 X 2016 ROK – ŚWIATOWY DZIEŃ MAKARONU

Makaron jest jedną z najstarszych potraw świata. Znany był już około czterech tysięcy lat temu. Miłośników makaronu jest na całym świecie bardzo dużo. W szczególny sposób uwielbiają go Włosi ale równie chętnie jedzą go Polacy. Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez makaronu. Poprawia humor, jest pożywny, pasuje do dań na ostro, na słodko, do zup, sałatek i zapiekanek. 25 października został ustanowiony Światowym Dniem Makaronu.
Pieczywo to bardzo szeroka grupa wyrobów oparta na mące, jako głównym surowcu. Woda, mleko, cukier, jaja, drożdże, zakwasy, tłuszcze, substancje smakowe, zapachowe, bakalie – to przykłady surowców ciasta ,różnicujące poszczególne grupy pieczywa piekarskiego, półcukierniczego i cukierniczego.
Celem działań w ramach SZKOLNEGO DNIA PIECZYWA jest zwrócenie uwagi na chleb. Na podniesienie świadomości konsumentów na temat właściwości pieczywa wypiekanego tradycyjnymi metodami, na jego jakość, walory odżywcze i zdrowotne, smakowitość, podkreślanie roli błonnika, zawartego w chlebie.
W związku z przypadającymi w październiku Światowym Dniem Chleba i Światowym Dniem Makaronu uczniowie mieli możliwość degustować zupę jarzynową z chlebem, zupę pomidorową z makaronem, kanapki z twarożkiem – przygotowanych przez uczniów z klasy 1TG oraz ciastek kruchych i półkruchych – upieczonych przez uczniów klasy 1D.

/M.Mikołajczak, E.Bodylska, M.Kawicka/

PAMIĘĆ O TYCH, KTÓRZY ODESZLI

Dnia 28 października klasa 4 TEG wraz z wychowawcą, panią Agatą Kamińską udała się na średzki cmentarz, aby zapalić znicze w związku ze zbliżającym się Świętem Zmarłych. Odwiedziliśmy kwaterę Powstańców Wielkopolskich oraz groby nauczycieli i osób związanych z naszą szkoła, m.in. dawnego dyrektora Mirosława Ardelli. Następnie przeszliśmy pod Gimnazjum nr 1, aby tam upamiętnić ofiary nauczycieli naszego powiatu, którzy zostali zamordowani przez hitlerowców. Przedstawiamy wam krótką fotorelację z tego dnia.

/J. Litkowska 4TEG, A.Kamińska/

Młodzież CKZiU wzięła udział w Marszu Czystych Szkół

Projekt „Nasze zasady, Twoje bezpieczeństwo” realizuje Fundacja PRO FAMILIA MEA, z którą CKZiU podpisało porozumienie. Jest to pierwszy projekt w Polsce zamykający realnie drogę narkotykom do szkół. Fundacja do akcji zaangażowała psy, owczarki niemieckie oraz belgijskie, które potrafią szybko i skutecznie odnaleźć narkotyki zarówno u dilerów, jak i uczniów. Od roku szkolnego 2016/2017 pies stał się symbolem każdej „czystej szkoły”. 26.10.2016r. uczniowie klas I i II LOP wzięli udział w przemarszu ulicami Poznania inaugurującym projekt „Nasze zasady, Twoje bezpieczeństwo”, by w szkole nie było miejsca na narkotyki i dopalacze. Młodzież na potrzeby marszu przygotowała transparenty o tematyce antynarkotykowej. Przemarsz zakończył koncert zespołu „Przed Wschodem Słońca”.

/B. Kuropka, R. Mikołajczak/

ROCZNICA WYDARZEŃ 20.10.1939 R.

Dnia 20 października 2016 r. odbyła się uroczystość upamiętniająca wydarzenia z 1939 r., podczas których na Starym Rynku rozstrzelano 29 mieszkańców Środy i okolic.
Na rozkaz Artura Greisera, namiestnika Rzeszy Niemieckiej na Kraj Warty, w październiku i grudniu 1939 r. Niemcy przeprowadzili publiczne egzekucje Polaków na rynkach i placach wielkopolskich miast.
W grupie 29 rozstrzelanych w Środzie było 9 nauczycieli, 6 urzędników, 3 ziemian, 3 rzemieślników, 2 inżynierów. Pozostali to robotnicy i rolnicy.
Uroczystości, jak co roku przygotowane zostały przez Średzkie Towarzystwo Kulturalne. Upamiętnienie pomordowanych rozpoczęto od mszy świętej w średzkiej kolegiacie, po czym uczestnicy obchodów rocznicowych udali się na Stary Rynek. Tam odbył się apel poległych, prowadzony przez członków ŚTK.
W uroczystościach tych wzięli również udział uczniowie naszej szkoły, którzy wraz z innymi delegacjami złożyli wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą mord z 20.10.1939 r.

/A. Kamińska/

Marsz Czystych Szkół

W środę 26.10. przedstawiciele naszej szkoły będą uczestniczyć w Marszu Czystych Szkół. Akcja odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Poznania.

Plakat: pobierz w pdf
Patronat: pobierz w pdf

Link do wydarzenia na facebook >> tutaj

/J. Tomczyk-Wojciechowska/

Dzień Edukacji Narodowej

"Naszym nauczycielom życzymy , by nie poddawali się w dziele kreatywnego nauczania i mieli zapał do dalszej pracy" - mówili członkowie szkolnego teatru podczas gali z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Uczniowie Centrum przygotowali dla swoich pedagogów, dla emerytowanych nauczycieli i pracowników administracji szkoły, okolicznościowy spektakl.

/B. Gierczyńska/