CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO
w Środzie Wielkopolskiej

godło Dzieci są naszym najcenniejszym darem, a Szkoła jest dla Nich, a nie One dla Szkoły. Einstein godło
BIP Fundusze Unijne Szkolne Koło LOP LO Policyjne Radio HIPEK

LO dla dorosłych

Informacje

NASI PRACODAWCY       

Praktyki

SZKOŁY PARTNERSKIE       

WSB

NASI PARTNERZY

[Rozmiar: 4519 bajtów]
[Rozmiar: 14037 bajtów] [Rozmiar: 1873 bajtów] [Rozmiar: 6707 bajtów] szablewski (6 kB)
>


Ryba po grecku nie tylko od święta
PAMIĘĆ O POWSTANIU WIELKOPOLSKIM
Duchowa pielgrzymka do Betlejem...
Konferencja Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu
Teatr „Wild West” w CKZiU
OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
Warsztaty dla młodzieży
Uczennice CKZiU w międzynarodowym projekcie kulinarnym
Dzień Zdrowego Śniadania
O pasjach z pasją, czyli podróżnik Mariusz Jaworski w Hipolicie
PAMIĘĆ O TYCH, KTÓRZY ODESZLI……..
OBUDŹ SIĘ! MOŻESZ WIĘCEJ!
Biliśmy rekord w RKO
DZIEŃ FRYZJERA - FOTORELACJA
Globalna - lokalna - wspólna. Edukacja Globalna w Wielkopolsce
ROCZNICA WYDARZEŃ 20.10.1939 R.
Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi
SZESNASTEGO PAŹDZIERNIKA OBCHODZILIŚMY ŚWIATOWY DZIEŃ CHLEBA ORAZ ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYWNOŚCI I WALKI Z GŁODEM
EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH W CKZiU

Ryba po grecku nie tylko od święta

W związku z promocją zdrowego żywienia pracownia gastronomiczna zaprosiła ponownie na degustację potrawy o wysokiej wartości odżywczej. W czwartek 21 grudnia serwowaliśmy potrawę wigilijną – rybę po grecku. Danie to dostarcza m.in. białek, witamin, soli mineralnych, kwasów tłuszczowych nienasyconych. Potrawa bardzo smakowała młodzieży. Zachęcamy do spożywania jej nie tylko od święta.
Poniżej podajemy przepis:
Ryba po grecku
Normatyw surowcowy na 5 porcji
Filety rybne (dorsz, mintaj) 600g
Mąka pszenna 20g
Olej 50g
Sól
Sos grecki
marchew 230g
pietruszka 80g
seler 150g
cebula 100g
koncentrat pomidorowy 100g
musztarda 100g
olej 50g
cukier, papryka, sól, ziele angielskie, liść laurowy
Sposób wykonania
Filety posolić, oprószyć mąką, usmażyć na rozgrzanym tłuszczu. Warzywa pokroić w słomkę, podsmażyć na oleju, podlać niewielką ilością wody, dodać koncentrat pomidorowy, przyprawy, dusić do miękkości, dodać musztardę. Ułożyć na półmisku ostudzoną rybę, zalać sosem, udekorować zieloną pietruszką. Smacznego!

/E. Bodylska, M. Mikołajczak/

PAMIĘĆ O POWSTANIU WIELKOPOLSKIM

W dniu 27 grudnia 2017 r. odbyły się w Środzie Wlkp. uroczystości upamiętniające 99 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Zainaugurowane zostały o godzinie 12.00 Mszą Świętą w Kolegiacie, po zakończeniu której uczestnicy obchodów udali się na Kwaterę Powstańców Wielkopolskich, znajdującą się na średzkim cmentarzu. Tam kontynuowano uroczystości patriotyczne, w trakcie których głos zabrali: Prezes Stowarzyszenia Rodzin Powstańców Wielkopolskich, Pani Maria Mielcarzewicz i Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Pan Wojciech Jankowiak. Wspomnianą część obchodów zakończyło złożenie wiązanek kwiatów przez przybyłe delegacje, w tym delegację naszej szkoły składającą się z uczniów klasy 1THG: Klaudii Radziejewskiej, Dawida Radziejewskiego i Filipa Walczaka oraz dyrektora szkoły Marka Kostki i nauczycieli Kariny Józefiak i Agaty Kamińskiej . Towarzyszył nam także poczet sztandarowy, w którego skład wchodzili: Magdalena Kobusińska, Klaudia Banaszak i Daniel Piasecki, uczniowie klasy 2LOP. Wartę na Kwaterze Powstańców Wielkopolskich w trakcie uroczystości pełnili uczniowie klas policyjnych: Arkadiusz Wujek z 2LOP i Patryk Mendyka z 3LOP.

/A. Kamińska/

Duchowa pielgrzymka do Betlejem...

Przybieżeli do Betlejem Pasterze - tą piękną kolędą grupa teatralna z Centrum rozpoczęła jasełka dla pracowników CKZiU - tych obecnych i będących już na emeryturze. Stajenka betlejemska, w tym słowno – muzycznym spektaklu, przywiodła na myśl tajemnicę Bożego Narodzenia - młodzi aktorzy, ze sceny, apelowali, by droga pasterzy, droga trzech Mędrców ze Wschodu, stawała się drogą każdego człowieka.
Piękne pastorałki oraz kolędy były wymownym znakiem zbliżających się świąt.

/B. Gierczyńska/

Konferencja Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu

W dniu 15.12.2017 r. w budynku naszej szkoły odbyło się spotkanie z przedstawicielkami Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu. W jego trakcie przedstawione zostały cele, zadania i obszary współpracy Centrum z poszczególnymi jednostkami organizacyjnymi funkcjonującymi na terenie powiatu. Głównym tematem było dostosowanie kształcenia dualnego i branżowego do potrzeb zmieniającej się gospodarki, szczególnie lokalnej. Zaproszeni goście mogli przedstawić propozycję zadań, jakie mogą być realizowane w obszarze kształcenia branżowego i zawodowego na naszym terenie. Na zakończenie wszyscy wyrazili zainteresowanie tematem i zadeklarowali chęć współpracy.

Więcej informacji: https://www.cwrkdiz.poznan.pl/

/J. Tomczyk-Wojciechowska/

TEATR „WILD WEST” W CKZiU

W dniu 11 grudnia 2017 do naszej szkoły przyjechał teatr „Wild West”.

Teatr anglojęzyczny "WILD WEST" jest nowo powstałym projektem w dziedzinie nauki języka angielskiego. Jest to teatr dla młodzieży szkolnej, który przyjeżdża i wystawia spektakle na terenie szkół w całej Polsce.

Podczas spektaklu uczniowie mieli:

  • możliwość doświadczenia gry aktora - Native Speaker'a z Chicago,
  • obcowania ze scenariuszem napisanym przez profesjonalnego dramaturga anglojęzycznego.

Przedstawienie - „The Night In” to:

  • angielski na poziomie A2+/B1,
  • „The Night In” to świetna komedia o ojcu i synu.

Koordynatorzy spotkania: Beata Gościniak, Lidia Kasprzak, Dorota Kuźniewska.

/B. Gościniak/

OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

W związku z 99 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami, wzięli udział w uroczystościach upamiętniających wydarzenia z 1918 r. O godzinie 10 w średzkiej Kolegiacie, rozpoczęła się msza św. za Ojczyznę, po czym nastąpił przemarsz pod pomnik Jana Henryka Dąbrowskiego. Po odśpiewaniu hymnu Polski i przemówieniu burmistrza Środy Wlkp. Wojciecha Ziętkowskiego, nastąpiło złożenie wiązanek kwiatów. W imieniu społeczności Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego wiązankę złożyli uczniowie i nauczyciele. Podczas uroczystości obecny był również poczet sztandarowy naszej szkoły w składzie: Weronika Serafiniak, Magdalena Kobusińska i Arkadiusz Wujek. Uczestnictwo w uroczystościach Święta Niepodległości stało się świetną okazją do pogłębienia wiedzy z zakresu historii Polski i wyrażenia postawy patriotycznej.

/A. Kamińska/

Warsztaty dla młodzieży

Studenci psychologii i prawa z Uniwersytetu Humanistyczno – Społecznego w Poznaniu przeprowadzili warsztaty dla młodzieży CKZiU na temat: Moje prawa w Internecie. Zajęcia oparte były na przekazaniu uczniom wiedzy, jakie prawa należy respektować w społeczności internetowej, gdyż korzystanie z portali społecznościowych nie zwalnia z właściwego zachowania się. Omówione zostały pojęcia praw podstawowych jak dobra osobiste oraz odpowiedzialność negatywna za ich naruszanie, także na gruncie kodeksu karnego i jakie nadużycia spotyka się najczęściej, nie zawsze będąc ich świadomym.

/B. Kuropka/

Uczennice CKZiU w międzynarodowym projekcie kulinarnym

Uczennice klasy III TG naszej szkoły, pod kierunkiem nauczycieli języka angielskiego i przedmiotów kulinarnych, zakończyły właśnie udział w międzynarodowym projekcie organizowanym w ramach współpracy między szkołami na całym świecie e-Twinning. Projekt o nazwie INTERnational cuisine polegał na wymianie przepisów między uczniami szkół biorącymi udział w projekcie i przygotowaniu posiłku zgodnie z tym przepisem. Jednak w przepisie nie wolno było podać nazwy potrawy i jeden ze składników musiał być pominięty. Po losowaniu, grupa z danego kraju musiała sama wyszukać nazwy i brakującego składnika. Polskie uczennice zaproponowały oczywiście przepis na kotlety schabowe (które ostatecznie wykonali uczniowie z Ukrainy), a nam natomiast przypadło słowacki keks z bakaliami (biskupský chlebíček)
Ciasto wyszło znakomicie, a młodym kucharkom tak spodobał się ten eksperyment kulinarny, że upiekły jeszcze jedno ciasto - chałkę o nazwie vánočka, typową dla kuchni Słowacji!

/D. Kuźniewska/

Dzień Zdrowego Śniadania

8 listopada obchodzony jest Dzień Zdrowego Śniadania organizowany w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Warto przypomnieć, jak ważną rolę pełni śniadanie w codziennej diecie. Pomijanie porannego posiłku to jeden z częstszych błędów żywieniowych. Tłumaczymy go brakiem czasu albo tym, że rano zwyczajnie nie jesteśmy głodni. Takie postępowanie niesie jednak ze sobą konsekwencje: odczuwamy spadek energii, mniejszą zdolność koncentracji, a z upływem godzin pojawia się wilczy apetyt, przez który łatwiej ulegamy niezdrowym pokusom. Organizm pozbawiony zostaje też ważnej porcji witamin i składników odżywczych, niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania. Potraktujmy zatem Dzień Zdrowego Śniadania jako doskonały pretekst do tego, by zacząć wprowadzać w nasze życie prawidłowe nawyki żywieniowe. Aby dobrze zacząć ten dzień uczennice trzeciej klasy gastronomicznej przygotowały smaczne kanapki dla uczniów naszej szkoły. Była to kolejna akcja w ramach promocji zdrowego żywienia.

/M. Kawicka, E. Bodylska/

O pasjach z pasją, czyli podróżnik Mariusz Jaworski w Hipolicie

3 listopada, w ramach zbliżającego się Tygodnia Kultury, gościem CKZiU był p. Mariusz Jaworski, pasjonat gór, zdobywca trzech szczytów Ko¬rony Ziemi - Mount Blanc, Elbrus i Kilimandżaro, członek Klubu Szalonego Podróżnika, ponadto strażak w OSP w Dominowie, mors oraz, od niedawna, amator żeglowania. Kostkę Rubika układa w parę sekund nawet wtedy, gdy przemierza górskie szlaki. O tych właśnie niezwykłych historiach, przygodach i trudach prowadzących na Elbrus a potem na najwyższą górę Czarnego Lądu - Kilimandżaro opowiadał uczniom pan Mariusz, wzbogacając swoje opowieści pięknymi zdjęciami i filmami z wypraw. W jego afrykańskiej przygodzie nie zabrakło polskich akcentów, jak choćby odnalezienie cmentarza wygnańców polskich w Tangeru w Tanzanii. Pan Mariusz opowiadał z pasją, w sposób tak sugestywny i barwny, że uczniowie przez dwie go¬dziny słuchali z zapartym tchem. Byli pod ogromnym wrażeniem nie tylko historii, które usłyszeli, ale przede wszystkim człowieka, którego poznali. Zwyczajny niezwyczajny. Ktoś z sąsiedztwa, je¬den z nas. Człowiek, który nie czeka, aż coś mu się przydarzy, ale sam wyrusza na poszukiwanie przygód. Ktoś, kto nie traci czasu na rzeczy nieważne. Pan Mariusz zapytany o to, jak udaje mu się dzielić czas między rodzinę, pracę zawodową, działalność w straży i rozliczne pasje, odpowiada z uśmiechem: „Z niektórych rzeczy rezygnuję, np. nie oglądam tv”. Z pewnością nie tylko w tym tkwi tajemnica sukcesu, ale może od tego warto zacząć. Jak widać, wzorów do naśladowania nie trzeba szukać w mediach i wielkim świecie . Są wśród nas.

/A. Bartkowiak/

PAMIĘĆ O TYCH, KTÓRZY ODESZLI……..

Dnia 30 października 2017 r., klasy 4 TI i 1THG wraz z wychowawcami, Agatą Kamińską i Agnieszką Hibner udały się na średzki cmentarz. W związku ze zbliżającym się Świętem Zmarłych młodzież zapaliła znicze na grobach dawnych dyrektorów naszej szkoły, nauczycieli i pracowników, którzy przez wiele lat służyli „Hipolitowi”. Odwiedziliśmy także kwaterę Powstańców Wielkopolskich oraz Polaków pomordowanych przez hitlerowców w okresie II wojny światowej.

/A. Kamińska/

OBUDŹ SIĘ! MOŻESZ WIĘCEJ!

Młodzież CKZiU w Środzie Wlkp. wzięła udział w niesamowitym spotkaniu z O. Łukaszem Buksą – franciszkaninem, duszpasterzem młodzieży, rekolekcjonistą, jednocześnie utalentowanym wokalistą. „Obudź się! Możesz więcej!” to muzyczno – słowna konferencja, która ma na celu zmobilizowanie i pobudzenie młodzieży do działania. Istotnym jest odciągnięcie młodych ludzi od komputera, Internetu, telefonu, by zaczęli funkcjonować poza czterema ścianami i szukać inspiracji do aktywnego życia. O. Łukasz uświadomił wszystkim uczestniczącym w spotkaniu, że każdy ma jakiś dar, talent, który może wykorzystać w swoim życiu. Swoje wypowiedzi przeplatał wspaniałymi piosenkami własnego autorstwa. Młodzież z ogromnym zainteresowaniem i bardzo aktywnie uczestniczyła w spotkaniu.

/B. Kuropka/

Biliśmy rekord w RKO

16 października to Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. WOŚP 16 października organizuje w całym kraju bicie rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Nasza szkoła kolejny rok skorzystała z zaproszenia Szkoły Podstawowej nr 3 w Środzie Wielkopolskiej i Oddziału Rejonowego PCK w Środzie Wlkp. Wraz z uczniami SP nr 3, Zespołu Szkół Rolniczych i LO wzięliśmy udział w biciu rekordu. Spotkanie uczniów naszej szkoły (grupa uczniów z kl. 2TG i 3LOP), to świetna okazja do wspólnej nauki resuscytacji i podstawowych czynności ratujących życie.
zobacz

/E. Kubiak, K. Napierała/

DZIEŃ FRYZJERA - FOTORELACJA


/J. Tomczyk-Wojciechowska/

Globalna - lokalna - wspólna. Edukacja Globalna w Wielkopolsce

Od maja w szkole realizujemy projekt „Globalna - lokalna - wspólna. Edukacja globalna w Wielkopolsce”, który składa się z dwóch etapów. Pierwszy obejmował zajęcia z uczniami klas pierwszych. Drugi rozpoczęliśmy w październiku spotkaniami dla grupy 15 nauczycieli. Zajęcia warsztatowe obejmują tematy z zakresu edukacji globalnej, ale też metody ich wprowadzania. Projekt realizuje poznańskie Stowarzyszenie „Jeden Świat”
jedenswiat.org.pl

/J. Tomczyk-Wojciechowska/

ROCZNICA WYDARZEŃ 20.10.1939 R.

Dnia 20 października 2017 r. odbyła się uroczystość upamiętniająca wydarzenia z 1939 r. Wówczas na Starym Rynku rozstrzelano 29 mieszkańców Środy i okolic.
Na rozkaz Artura Greisera, namiestnika Rzeszy Niemieckiej na Kraj Warty, w październiku i grudniu 1939 r. Niemcy przeprowadzili publiczne egzekucje Polaków na rynkach i placach wielkopolskich miast.
W grupie 29 rozstrzelanych w Środzie było 9 nauczycieli, 6 urzędników, 3 ziemian, 3 rzemieślników, 2 inżynierów. Pozostali to robotnicy i rolnicy.
Uroczystości, jak co roku przygotowane zostały przez Średzkie Towarzystwo Kulturalne. Upamiętnienie pomordowanych rozpoczęto od mszy świętej w średzkiej kolegiacie, po czym uczestnicy obchodów rocznicowych udali się na Stary Rynek. Tam odbył się apel poległych, prowadzony przez członków ŚTK.
W uroczystościach tych wzięli również udział uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami: Agatą Kamińską, Lidią Kasprzak i Dorotą Kuźniewską, którzy wraz z innymi delegacjami złożyli wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą mord z 20.10.1939 r.

/A. Kamińska/

Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi

18 października br. już po raz jedenasty w całej Unii Europejskiej obchodzony jest Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi. Szczególnie tego dnia organy ścigania, w tym Policja, organizacje rządowe jak i pozarządowe starają się uświadomić społeczeństwu, czym jest handel ludźmi i jak się przed nim ustrzec. Z tej okazji gościła w naszej szkole sierż. Natalia Nowak – profilaktyk średzkiej komendy. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas 1TL, 1TEL, 1THG, 2LOP, 3LOP i 4 TI. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się czym jest proceder handlu ludźmi jak można się przed nim ustrzec. Aby kształtować wyobrażenia, poglądy i uwrażliwiać na to, co dzieje się dookoła młodzież obejrzała filmy edukacyjne pokazujące zjawisko handlu ludźmi i współczesne niewolnictwo. Na zakończenie funkcjonariuszka podała adres strony internetowej, na której można znaleźć więcej informacji na temat przestępstwa handlu ludźmi oraz Europejskiego Dnia Przeciwko Handlowi Ludźmi http://www.handelludzmi.eu.
Pamiętajmy:
Pisząc na adres: handelludzmibsk@policja.gov.pl. lub dzwoniąc pod numer: +48 664 974 934, można zapobiec ludzkim tragediom. Taka wiadomość lub telefon może uratować komuś życie. Nie bądźmy obojętni.

/R. Mikołajczak/

SZESNASTEGO PAŹDZIERNIKA OBCHODZILIŚMY ŚWIATOWY DZIEŃ CHLEBA ORAZ ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYWNOŚCI I WALKI Z GŁODEM

16 października to Światowy Dzień Chleba, ustanowiony przez Międzynarodowy Związek Piekarzy i Cukierników. Pieczywo jest niezwykle istotnym elementem naszej codziennej diety i ma korzystny wpływ na zdrowie. Jest źródłem energii, witamin, soli mineralnych i błonnika.
Nie tylko właściwości odżywcze i smak stanowią o wartości chleba, jest on również silnie zakorzeniony w naszej kulturze, między innymi dzięki tradycjom z nim związanymi, utworami literackimi i malarstwem.
16 października to także Światowy Dzień Żywności i Walki z Głodem To święto, które uczy nas szacunku do jedzenia oraz zapobiegania marnotrawstwu jedzenia. Pamiętamy o zdrowym odżywianiu, najnowszej piramidzie żywienia oraz o planowaniu zakupów żywności.
16 X 2017 r. adepci piekarstwa i cukiernictwa upiekli pieczywo: chleb, bułki, chałkę i ciastka drobne, a gastronomowie przygotują zupy: jarzynową i brokułową . A po piątej lekcji podzielili się ze społecznością szkolną plonami swojej pracy.
Pracę wykonali uczniowie klas: 2d, 3c i 3 tg pod opieką E. Bodylskiej i M. Mikołajczak.

/M. Mikołajczak/

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH W CKZiU

Dnia 26 września 2017r. K. Napierała i L. Kasprzak (przy udziale wszystkich językowców) zorganizowały obchody EUROPEJSKIEGO DNIA JĘZYKÓW OBCYCH w naszej szkole.
Z tej okazji uczniowie CKZiU mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą Niemiec, Rosji, Anglii i Francji rozwiązując quiz, a także posłuchać muzyki w wykonaniu wokalistów z tych państw (Imagine Dragons-Thunder – angielski, Indila - Dernière Danse – francuski; Katya Bazhenova Spasibo tebe leto /Катя Баженова - Спасибо тебе лето/- rosyjski; Herbert Grönemeyer - Mensch -niemiecki).
Taki dzień to szansa poszerzenia wiedzy na temat różnych języków używanych w Europie, a także promowanie różnorodności kulturowej. EDJ zachęca młodych i starszych do nauki języków, ponieważ znajomość więcej niż jednego języka pomaga nawiązywać kontakty, ułatwia znalezienie pracy jak również stymuluje rozwój przedsiębiorstw.
Europejski Dzień Języków jest obchodzony co roku 26 września. Wydarzenie to ma zwrócić uwagę na bogactwo języków w Europie:
• ponad 200 języków europejskich
• 24 języki urzędowe UE
• około 60 języków regionalnych i języków mniejszości
• wiele innych języków, których używają osoby z innych części świata.
Europejski Dzień Języków został ustanowiony wspólnie przez Komisję Europejską i Radę Europy w roku 2001.

/L. Kasprzak, K. Napierała/